Close

„Bezcenny” – Zygmunt Miłoszewski

Najcenniejszym zaginionym obrazem należącym do Polski jest „Portret młodzieńca” Rafaela. Kupiony przez księcia Adama Czartoryskiego na początku XIX w. do kolekcji tworzonej przez jego matkę, Izabellę. W czasie II WŚ znika w odmętach zawieruchy wojennej. Do tej pory pozostaje nieodnaleziony.

Czy dziwaczny atak terrorystyczny na kolejkę na Kasprowy może mieć coś wspólnego z tym obrazem? Niedługo potem polskie władze otrzymują informację gdzie może być przechowywany Rafael. Zawiązana zostaje tajna grupa złożona z komandosa u progu emerytury, urzędniczki tropiącej zaginione dzieła sztuki, marszanda i złodziejki.

Niezwykła próba odzyskania „Młodzieńca” z rąk prywatnego kolekcjonera w Stanach. Ucieczka przez pół świata, w niewiarygodnych okolicznościach połączona z dalszym tropieniem śladów obrazu.

Cudem umykają zarówno najemnikom jak i amerykańskim marines, jednocześnie własną wiedzą, sprytem i intuicją, budują mniej i bardziej prawdopodobne hipotezy i trasy poszukiwań.

Akcja w „Bezcennym” się nie toczy, nawet nie pędzi. To jakiś szaleńczy odlot, w którym czytelnik dostaje zawrotów głowy. Włamanie do pełnego najnowocześniejszych zabezpieczeń domu. Ucieczka ferrari kombi po zamarzniętym Bałtyku, między wysepkami u wybrzeży Sztokholmu, a potem Lwów, Kraków, prywatna wyspa na Adriatyku obok Rovinj i znowu Zakopane. A w tle dziewiętnastowieczny szalony kolekcjoner sztuki, tajemniczy finansista z dwudziestolecia międzywojennego, malarze, pisarze, poeci. I do tego szpiedzy, naziści, złodzieje i polityka największego kalibru. Barwny język, znakomity dowcip, niezwykłe pomysły, twisty i sploty akcji.

Pan Samochodzik, Robert Langdon, James Bond i … Ronja, córka Zbójnika! A w bonusie mnóstwo niesłychanie ciekawych i mało znanych historii i faktów.

I niesłychane zakończenie!

I co jeśli to prawda?

I całą historię XX wieku trzeba napisać od nowa?

Skończyłam wczoraj wieczorem a jeszcze mam mętlik w głowie!

Moi drodzy, kto nie czytał, rzuca wszystko i czyta! Kto czytał dawno (jak ja) nawet nie spodziewa się, ile frajdy daje ponowna lektura!

To jest rewelacyjna rozrywka na najwyższym poziomie!

Gorąco polecam a sama czekam na „Kwestię ceny” w ebooku. W rozsądnej cenie.

Tytuł: Bezcenny

Autor: Zygmunt Miłoszewski

Wydawnictwo: WAB

Moja ocena: 10/10

452 594 thoughts on “„Bezcenny” – Zygmunt Miłoszewski

  1. Haha, tak, to była świetna książka! Słuchałam audiobooka i ta forma też była super 🙂
    „Kwestię ceny” mam nadzieję wepchnąć w kolejkę w przyszłym tygodniu, bo i tak już znowu długo czeka… :/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.