Close

„Klątwa Fontanny” – M. L. Longworth

Wakacyjny wyjazd dopiero przede mną ale dzięki „Klątwie Fontanny” M. L. Longworth poczułam się jak na urlopie. Muszę kiedyś koniecznie pojechać do Prowansji.

Aix-en-Provence to miasteczko niewielkie ale klimatyczne

„Wielu mieszkańców Aix wyszło do miasta, matki prowadziły małe dzieci do domu na lunch, zaprzyjaźnieni emeryci spotykali się ze sobą, grupy studentów przesiadywały w kafejkach, przechodnie oglądali wystawy, tak jak on poprzedniego wieczoru. Nikt się nie spieszył, tak jakby nikt tutaj nie musiał iść do pracy.”

„Klątwa Fontanny”, M.L. Longworth, Wydawnictwo Smak Słowa, Sopot 2021, s. 206

Słońce, łagodny klimat, piękno zabytkowej architektury. I wspaniała kuchnia z lokalnych smakołyków. Po prostu sielanka.

Ale i w takich miejscach ludzkie emocje prowadzą do zbrodni.

Tym razem sędzia Verlaque i profesor Bonnet, szczęśliwi nowożeńcy, zamiast delektować się rozkoszami miodowego miesiąca, zajmują się zagadką zwłok znalezionych niemalże na ich podwórku.

A zamieszani w sprawę są zarówno arystokraci zrzeszeni w lokalnym oddziale Stowarzyszenia Szlachty Francuskiej, jak i imigrant z Togo. Profesorka z lokalnego liceum i ksiądz. Kapitan statków pełnomorskich, parafialna aktywistka oraz szef kuchni popularnej restauracji.

Przegląd charakterów, klas, ras i osobowości.

Właśnie kwestia poszerzenia restauracji o kilka stolików, w ogródku zamkniętego kamienicami podwórka rozpoczyna tę niezwykłą sprawę.

Na dziedzińcu stoi bowiem fontanna, zabytkowa i obłożona klątwą. Od niej zresztą bierze nazwę rozwijająca się prężnie restauracja. A okoliczni mieszkańcy oraz lokalne Towarzystwo Historyczne stanowczo protestują przeciw naruszaniu spokoju tego miejsca. Legenda o szesnastowiecznej egzekucji i historia morderstw z okresu IIWŚ oraz klątwa mówiąca, o braku wody w fontannie w przypadku niewyjaśnionej śmierci w obliczu zwłok znalezionych obecnie u jej stóp i ponowne zatrzymanie wypływu wody tylko pogarszają sytuację.

Kto i dlaczego kilka lat temu zabił młodego chłopaka i zakopał jego zwłoki w płytkim grobie praktycznie w centrum miasta?

Cały korowód osób powiązanych z restauracją, dziedzińcem i fontanną okazuje się mieć powiązania i prawdopodobne motywy, niektórzy dostają listy z pogróżkami i zaczynają się bać, a samego sędziego Verlaqua ktoś śledzi.

Fantastycznie odmalowany klimat miasteczka, kliki i antagonizmy, wyniośli arystokraci i zacięci rewolucjoniści, problemy społeczne nękające region Morza Śródziemnego ale i ekologiczne całego świata. W tle podupadające zamki i niszczejące zabytki. Wino i winnice, rzeźnik, rybak, chorizo i sery.

Zagadka kryminalna (z zaskakującym rozwiązaniem), z ważnymi współczesnymi problemami w tle, opakowana smakowicie, z lekką nutką dowcipu i odrobiną francuskich słówek. I oczywiście można czytać odrębnie, nie znając poprzednich, ale jakaż to strata! Czytajcie cały cykl prowansalski, jest po prostu wspaniały!

Uwielbiam!

I polecam Wam gorąco, podróż do cudownej Prowansji z bezpiecznego zakątka własnego fotela bądź leżaka!

Vive La France!

Wszakże to dziś 14 lipca obchodzimy Fête nationale française!

Tytuł: Klątwa Fontanny
Cykl: Verlaque i Bonnet na tropie
Autorka: M. L. Longworth
Wydawnictwo: Smak Słowa
Moja ocena: 9/10

Dziękuję wydawnictwu Smak Słowa za tę cudowną klkmatycznà lekturę!
A bientòt!

Smak Słowa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.