Close

„Krew z mojej krwi” – Maurizio de Giovanni

03.07.2019 miał swoją premierę drugi tom neapolitańskiej serii kryminalnej, osadzonej w latach 30-tych XX wieku, której bohaterem jest komisarz Ricciardi. Policjant arystokrata, obdarzony darem. Lub przekleństwem. Niebywale smutny, ale i niesłychanie dobry, w odkrywaniu tajemnic zbrodni.

Tym razem sprawa, którą musi rozwikłać komisarz jest dziwna. Ktoś brutalnie zabił, a potem jeszcze niesłychanie poturbował zwłoki staruszki. Najbliżsi sąsiedzi mówią o niej „święta” i opowiadają jak wszystkim tylko pomagała. Kto i dlaczego chciałby zabić taką osobę?

A okazuje się, że zarówno podejrzanych, jak i motywów może być mnóstwo. Jej pomoc innym miała wiele twarzy, wielu nią obdarzonych mogło czuć wdzięczność, ale podszytą strachem, złością, niepewnością i nienawiścią. Poruszała struną, na której w Neapolu często razem grają miłość i głód. Kto i dlaczego ją zabił? Z miłości? Czy z głodu?

W tej części autor daje nam poznać więcej obyczajowego tła naszych głównych bohaterów. Doktor Modo nawet wprowadza odrobinę humoru, przekomarzając się z Ricciardim. Szerzej pojawia się rodzina Maionego i ciążąca na niej śmierć najstarszego syna. Więcej gdera i gotuje niania Rosa, opiekująca się niestrudzenie komisarzem Ricciardim. No i wiele emocji porusza jego muza, marzenie, kobieta ze snów… Sąsiadka zza ulicy – Enrica. Jak pięknie może się platonicznie zakochać dwoje dorosłych ludzi. A jak strasznie może im utrudniać życie nieśmiałość.

Cudowny klimat uliczek Neapolu, zapach smażonej pizzy z wózków, podmuchy wiosennego wiatru, promienie ciepłego słońca.

Wszystko to razem pozwoliło mi spędzić cudowne dwa dni z bohaterami Maurizio de Giovanniego w atmosferze południowych Włoch. Zagadka, tajemnice i słońce.

Doceniam kunszt tłumacza, czułam zarówno mrok duszy Ricciardiego, jak promienie neapolitańskiego słońca. Uczucia, zapachy, klimat. I te przypisy. Treściwe i żartobliwe! Świetne!

Polecam bardzo gorąco, i niecierpliwie czekam na kolejny tom przygód komisarza Ricciardiego!

Tytuł: Krew z mojej krwi
Cykl: Inspector Ricciardi
Autor: Maurizio de Giovanni
Tłumacz: Maciej A. Brzozowski
Wydawnictwo: Noir Sur Blanc
Moja ocena: 8/10

Data premiery: 03.07.2019

Dziękuję Wydawnictwu Noir Sur Blanc za umożliwienie cieszenia się przyjemnością tej lektury!

Na inne włoskie kryminały zapraszam na stronę www.czytaska.pl/kryminalne-wlochy/

https://czytaska.pl/wp-content/uploads/2019/07/29533af4-9c2c-471c-8890-c5cf899de790.mov

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.