Dwanaście opowiadań inspirowanych dziełami sztuki, a w każdym materiał na książkę. Zazwyczaj nie jestem fanką krótkich form, wolę powieść, ale nie dałabym rady przeczytać dwunastu książek w dwa wieczory, a tu poznałam i te niezwykłe historie, opakowane w nie dzieła, a dodatkowo w charakterystycznym dla każdego z Autorów stylu. Losy niektórych przedmiotów są wplecione w tok opowiadań, inne stały się inspiracją do spisania niezwykłej historii. Każda warta poznania!
Jacek Ostrowski wywinął niezwykłego twista z egipskim reliefem, uwierzyłam absolutnie!
Grzegorz Kapla obudził ponownie ciekawość tematem Templariuszy i Świętego Graala.
Joanna Jax otuliła nas historią w stylu Agathy Christie, cudowną, klimatyczną i stylową.
Alek Rogoziński ubawił niezwykłą tajemnicą małpki i frędzelka.
Krzysztof Bochus odkrył tajemnicę znalezienia się w Polsce jednego z najcenniejszych płócien. Ta wersja jest tak niesamowicie prawdopodobna!
Agnieszka Zakrzewska bardzo poważnie wzbudziła moje wątpliwości co do prawdziwości klejnotów koronnych…
Małgorzata Rogala zrobiła mi podwójną przyjemność! Spotkałam dwie postaci z innej jej książki, które bardzo polubiłam oraz poznałam historię kradzieży przedstawioną w charakterystycznym stylu Autorki!
Wojciech Chmielarz opowiedział historię niezwykłej karcianej wojny! Ileż emocji tam jest!
Katarzyna Kacprzak odkryła nam niekoniecznie artystyczne ambicje młodych ludzi, żle podsycane, źle ukierunkowywane. I żle się to skończyło.
Ałbena Grabowska stworzyła historię chwytającą za serce. Nigdy nie spojrzę już na ten, znany przecież, obraz bez skojarzenia z nią.
Magdalena Witkiewicz tym razem przeraziła zakończeniem. Zresztą całe opowiadanie trzyma w niezwykłym napięciu. Ach te kobiety!
Tomasz Duszyński zabrał nas w lata 30-te, klimaty szemranej Warszawy, tajemniczej kradzieży i paranormalnych doznań! Cudo!
To kolejny zbiór opowiadań spod znaku Zabójczego Pocisku, kolejny który pochłonęłam (a przecież nie lubię opowiadań?!) i kolejny znakomity. Chyba najlepszy! Wspólny mianownik jaki dały eksponaty Muzeum Narodowego i oczywiście kryminalne wątki oplątane wokół przez grono znakomitych pisarzy, dały mi mnóstwo czytelniczej radości!
A wydanie zawierające na wklejce kolorowe zdjęcia opisanych dzieł, pozwala na nieodrywanie się od książki w celu przeszukiwania netu „jak to wygląda”!
Polecam Wam gorąco ten zbiór, a na deser wizytę w najbliższym Muzeum! Na żaden eksponat nie popatrzycie spokojnie, nie myśląc w podtekście „jaki kryminał się za tym kryje?”.
Tytuł: Zabójczy Pocisk. Dziedzictwo
Autorzy: K. Bochus, W. Chmielarz, T. Duszyński, A. Grabowska, J. Jax, K. Kacprzak, G. Kapla, J. Ostrowski, M. Rogala, A. Rogoziński, M. Witkiewicz, A. Zakrzewska
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Moja ocena: 10/10
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Skarpa Warszawska