Close

„07 zgłasza się” – Piotr K. Piotrowski

Uwielbiam książki odsłaniające kulisy kręcenia filmów, seriali. No, oczywiście pod warunkiem, że film lub serial mi się podobał!
A porucznika Borewicza i spółkę uwielbiam od wielu lat!
Najpierw serial robił wrażenie jako kryminał (miałam w końcu koło 10 lat), potem zauroczyły mnie kąśliwe teksty dialogów, następnie zaczęłam dostrzegać jeszcze inne szczegóły.
Obecnie wracam do niego z sentymentem.
I ta książka fantastycznie wyciąga i przybliża wszystko. Odrobina historii milicji, zarys historii powieści milicyjnej i postaci milicjantów w powieściach kryminalnych PRLu i filmów powstających w tym okresie.
Motywy, które zainspirowały scenarzystę i reżysera. Skąd się wziął Bronisław Cieślak w roli Borewicza. Skąd taka a nie inna, postać i charakterystyka głównego bohatera. Major Wołczyk, porucznik Zubek, porucznik Jaszczuk, Ewa Olszańska, Anka Sikora i wszystkie kobiety Borewicza wokół. Praca ekipy, charakteryzatorów, konsultantów. Szczególiki i ciekawostki, rozmowy i wspomnienia. Historia słynnego motywu muzycznego, wokalizy a potem również piosenki. Obsada, gwiazdy epizodów i drugiego planu. Kto i ile razy zagrał rozmaite postaci w tle. I cytaty, cytaty, cytaty….
Mecenas: Idzie pan?
Borewicz: Gdzie? Funkcjonariusz milicji? Na wódkę?! W biały dzień? W godzinach pracy? Z największą przyjemnością!

Z największą przyjemnością czytałam tę książkę, jednocześnie po raz kolejny oglądając serial!
Polecam jedno i drugie!

Tytuł: 07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu
Autor: Piotr K. Piotrowski
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Moja ocena: 8/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.