Bardzo lubię cykle kryminalne z akcją osadzoną we Włoszech. Specyficzny klimat, niezwykłe osobowości, świat włoskich przywar i … przysmaków. Zapraszam na moje ulubione serie, zebrane pod łączną nazwą Kryminalne Włochy.
Poniżej prezentuje Wam serie, które znam i lubię. Linki w tytułach prowadzą do recenzji na blogu. Brak linku oznacza, że książki jeszcze nie czytałam, bądź czytałam tak dawno, że nie mam spisanej recenzji. Ale będę odświeżać i uzupełniać te stare! Będą pojawiać się nowe książki!
A może Wy polecicie mi jakieś włoskie serie kryminalne?
Jak jakieś znacie, piszcie w komentarzach!
1. Andrea Camilleri – komisarz Montalbano z Sycylii
Moją ukochaną włoską serią kryminalną jest z pewnością sycylijski cykl o komisarzu Montalbano. Seria składa się z wielu tomów stanowiących cykl i trzech zbiorków opowiadań z tymi samymi bohaterami ale bez ścisłego umiejscowienia między tomami. Zresztą każdą z części można czytać odrębnie, choć nie ukrywam przeczytanie chyba 17 tomów w wakacje 2016 sprawiło mi prawdziwą radość.
Ponieważ wtedy nie prowadziłam bloga, nie mam sążnistych recenzji o każdej z części a jedynie krótkie notki na lubimyczytac.pl i instagramie. Ponieważ blog doczekał się podstrony o włoskich kryminałach – to znajdą one swoje miejsce również tutaj. Będzie cała seria postów (krótkich) o serii z Montalbano.
- Kształt wody
- Pies z terakoty
- Złodziej kanapek
- Głos skrzypiec
4.1. Miesiąc z komisarzem Montalbano
4.2. Pomarańczki komisarza Montalbano - Wycieczka do Tindari
- Zapach nocy
- Obietnica komisarza Montalbano
- Cierpliwość pająka
- Papierowy księżyc
- Sierpniowy żar
- Skrzydła sfinksa
- Ślad na piasku
- Pole garncarza
- Wiek wątpliwości
- Taniec mewy
- Polowanie na skarb
- Gra luster
- .
- .
- .
- .
22.1 Śmierć na otwartym morzu
Serię z Montalbano w Polsce wydaje wydawnictwo Noir Sur Blanc.
We Włoszech jest niezwykle popularna i na jej podstawie RAI nakręciło wielosezonowy serial, ze znakomitą obsadą, pięknymi sycylijskimi plenerami i zachwycającym klimatem. Niestety żadna polska telewizja do tej pory nie pokusiła się o zakup i emisję.
2. Donna Leon – komisarz Brunetti z Wenecji
Druga ulubiona włoska seria, to ta o komisarzu Guido Brunettim z Wenecji. To nietypowy policjant, na skalę światową – ma udane życie rodzinne, piękną, mądrą żonę i dorastające (a nie sprawiające problemów) dzieci. Każda książka w tle śledztwa prezentuje ważny społeczny problem. A że opisany okiem „obcej” w Wenecji Donny Leon, to zazwyczaj przywary Włochów są wyraźne podkreślone. A czytałam serię bardzo dawno, nie mam nawet na lubimyczytać zaznaczonych jako przeczytane. Stąd na razie znajdzie się tu tylko lista pierwszych dwudziestu tomów, będę wracać, będę uzupełniać.
- Śmierć w La Fenice
- Śmierć na obczyźnie
- Strój na śmierć
- Śmierć i sąd
- Acqua alta
- Cicho, we śnie
- Szlachetny blask
- Zgubne środki
- Znajomi na stanowiskach
- Morze nieszczęść
- Perfidna gra
- Słowo oficera
- Fałszywy dowód
- Krew z kamienia
- Mętne szkło
- Okropna sprawiedliwość
- Dziewczyna z jego snów
- Ukryte piękno
- Kwestia wiary
- Po nitce do kłębka
- Dzika zachłanność
- Złote jajo
- Gra pozorów
- Zauroczenie
- Woda wiecznej młodości
Serię z Brunettim w Polsce wydaje wydawnictwo Noir Sur Blanc.
Ze względu na podobno niepochlebny wizerunek Włochów i Włoch, nie ukazała się po włosku i nie jest tam popularna, rekordy popularności bije w Niemczech, gdzie doczekała się serialowej ekranizacji. Serial kręcony w Wenecji i okolicach, plenery cudowne, tylko Brunetti zamiast miękkiego „buon giorno” i „ciao” mówi „guten tag” i „tchuss”. W Polsce niszowa Romance TV wyemitowała część odcinków. Jak się człowiek przyzwyczai, to da radę znieść ten niemiecki.
3. Maurizio De Giovanni – komisarz Ricciardi z Neapolu
Zupełnie niedawno odkryłam niezwykłą serię. Na wskroś włoską, ale z akcją osadzoną w latach 30-tych XX wieku. Okropne polityczne tło, w którym kryminalne śledztwa prowadzi komisarz Ricciardi. Do tej pory ukazały się w Polsce, nakładem wydawnictwa Noir Sur Blanc dwa tomy, liczę na kontynuację.
4. Maurizio De Giovanni – inspektor Lojacono z Pizzofalcone (Neapol)
Kolejna seria Maurizio de Giovanniego, osadzona na przedmieściach Neapolu, w czasach współczesnych. Jest włosko!
Serię wydaje Wydawnictwo MUZA S.A. i również liczę na kolejne tomy, bo inspektor Lojacono budzi sympatię.
5. Marco Malvaldi – barman Massimo z Toskanii
To seria, z której dawno temu czytałam tylko pierwszy tom, choć mam następne, ale „tak wiele książek, tak mało czasu”. Mam nadzieję, że uda mi się wrócić do niej, bo pamiętam niezwykłą „lożę szyderców” tak charakterystyczną dla miasteczek południa. Serię wydało Noir Sur Blanc.
- Gra w ciemno
- Trzy karty
- Król gry
6. Antonio Manzini – wicekwestor Rocco Schiavone z Doliny Aosty
Świetnie zapowiadająca się seria, z akcją osadzoną na północy Włoch, gdzie częściej śnieg, wiatr i zimno niż stereotypowe słońce i upał. Wicekwestor za karę przeniesiony z Rzymu do małej wioski w Dolinie Aosty, walczy z lokalnymi sprawami kryminalnymi. Serię wydało Wydawnictwo MUZA S.A. – mam nadzieję, że nie skończy się na trzech tomach.
7. Fulvio Ervas – inspektor Stucky z Treviso
Najnowsze włoskie kryminalne odkrycie. Inspektor (o zupełnie niewłoskim nazwisku) Stucky prowadzi śledztwa w Treviso, nieopodal Wenecji. Na razie nakładem Wydawnictwa Smak Słowa ukazał się pierwszy tom, czekam na kolejne.\
włoski kryminał ciągle w planach, większą część z wymienionych serii mam na czytniku! 🙂
No to teraz tylko mogę Ci tylko życzyć mnóstwa czasu! ☕️???☀️☀️☀️
a dziękuję, przyda się! 😉