Close

„Czarownica” – Camilla Läckberg


Camilla Läckberg nie pieści się z czytelnikiem. Cukierkowa rodzinka Eriki i Patricka wspierana przez siostrę, teściową, znajomych i przyjaciół z komisariatu i okolic stanowi swoistą przeciwwagę dla makabrycznych zbrodni, których niewyczerpanym źródłem są sielskie okolice.
To już dziesiąty tom kryminalnej serii i wydawałoby się, że jak na jedną, małą wioskę to już wszystkie stare sprawy się wyjaśniły i połowa mieszkańców nie żyje a druga siedzi w więzieniach za zbrodnie. Rodziny ofiar i zbrodniarzy wspólnie czytują książki Eriki…
Ale, nic a nic, mnie ten schemat nie męczy i nie nudzi. Ciągle mam nadzieję na więcej, na kolejne ofiary, zbrodnie i tajemnice z przeszłości.

Tym razem sprawa zaginięcia małej, ślicznej czterolatki jest do złudzenia podobna do takiej sprawy sprzed 30 lat. Pikanterii dodaje ten sam dom i powrót do Fjällbacki jednej z oskarżonych o poprzednią zbrodnię kobiet. Jak się to skończy? Czy mała Nea będzie miała więcej szczęścia niż Stella? Kto i dlaczego zabił przed 30 laty? Czemu do zbrodni przyznały się a potem wycofały dwie nastolatki? I jaki jest związek dorosłych już kobiet z aktualną, tak podobną, sprawą?
A przy tym współczesne, globalnie znane problemy nie omijają wioski. Uchodźcy z Syrii, ich postrzeganie w małych społecznościach, niechęć czy szeroko zakrojona pomoc. Złe nastawienie jednych i otwarte do pomocy ramiona innych.
I problem z innej beczki: mobbing i odrzucenie wśród nastolatków, do czego może doprowadzić odtrącenie, gnębienie, dręczenie. Jak daleko są w stanie posunąć się dręczyciele? Do jakiej zemsty mogą posunąć się gnębieni? Jaka jest rola rodziców, ich zainteresowania, akceptacji, miłości bądź ich braku.
Kolejny wątek: do jakich skrzywień i krzywd, własnych i otoczenia, rodziny, bliskich prowadzić mogą frustracje powodowane tłumieniem swoich skłonności, potrzeb, wrażliwości, oczekiwań. Czy za cenę budowania fasady można bezkarnie niszczyć życie innym ludziom?

Każdy czas ma swoje procesy i stosy. Każde środowisko szybko i bezmyślnie wyznacza, osądza i skazuje swoje czarownice.

Polecam! Jak zwykle!

Tytuł: Czarownica
Autor: Camilla Läckberg
Wydawnictwo: Czarna Owca
Moja ocena: 8/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.