Close

„Efekt Susan” – Peter Høeg – RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Poznajcie modelową duńską rodzinę z okładki „Time’a”. On, genialny muzyk i kompozytor, ona, fizyk światowej sławy, wielki naukowiec, ich dzieci, śliczne, grzeczne i znakomicie rokujące nastolatki. Piękny dom w Kopenhadze, luksusowy samochód i egzotyczne wielomiesięczne wakacje w Indiach.

I nagle, cała ta cudowna czwórka wplątuje się w takie historie, że włos na głowie się jeży, a jedynym ratunkiem jest działanie służb specjalnych i dyplomatycznych Królestwa Danii. Ale taki ratunek ma swoją cenę.

Genialna fizyczka ma niewiarygodną zdolność. Odkrytą i znaną praktycznie jej i kilku osobom. Umie każdego człowieka skłonić do szczerości. Nie ma takiego serum prawdy, które byłoby skuteczniejsze od Susan! Efekt Susan potęguje się gdy współdziała z mężem!

Zatem służby obiecują ratunek, w zamian za wydobycie przez Susan, kilku informacji od jednej osoby.

Problem polega na tym, że gdy Susan do niej dociera, nie ma od kogo wydobywać informacji… zatem wskazana zostaje kolejna… i kolejny trup. Przy okazji ktoś usiłuje zabić również ją.

Atmosfera się zagęszcza, akcja pędzi niesłychanie, kto jest dobry, a kto zły… o co chodzi? Jakie informacje ma zdobyć Susan?

Niezwykle obrazowe opisy, zarówno miejsc jak i wydarzeń powodują kalejdoskop w głowie czytelnika. To jak amerykański film sensacyjny z ogromnym budżetem. A to książka duńskiego autora! Jestem naprawdę zaskoczona bo wciągnęło mnie niesłychanie, a sam pomysł wokół, którego zawiązana jest akcja jest niby nierealny… ale? O ile zdolności Susan są być może nieco naciągane, to Komisja Przyszłości, jej działania i ich następstwa przerażają prawdopodobieństwem!

To świetna, sensacyjna rozrywka, po której coś niepokojąco kołacze się po głowie. A jeśli to prawda?

Za możliwość przedpremierowego poznania niezwykłej Susan i jej rodziny, dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Tytuł: Efekt Susan

Autor: Peter Høeg

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Moja ocena: 8/10

Data premiery: 17.09.2019

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.