Close

„Ocean odrzuconych. Córka Jubilera” – Magdalena Knedler

Wiedeń u progu I wojny, w domach bogatych austriackich Żydów, nie odczuł okropności wojennych od razu i bezpośrednio.

Niewygoda dla tego środowiska objawiła się początkowo zakazem wyjazdów zagranicę. Nieprzyjemnymi wiadomościami w prasie.

Ale na salonach odbywały się przyjęcia. Kobiety stroiły się w suknie, zdobiły biżuterią, muzycy koncertowali. W niedzielę należało iść do kawiarni. Ale z czasem towarzyskie ploteczki o mężach, żonach i kochankach obydwojga, zostały zastąpione mrocznymi wieściami z frontu i okopów. Wojna trwała, i wraz z napływem wiadomości, z powrotami rannych zmieniało się wszystko.

Powoli odchodzono od eleganckich kolacji, brylanty i szafiry zastępowały szkiełka i emalie. Galerie zmieniano w szpitale.

Wystawne kolacje, na zastawie jak najbardziej podobnej do cesarskiej, zastąpiły niewielkie racje bułek i jabłek.

I całą tę społeczną przemianę relacjonuje nam młodziutka dziewczyna.

Wiedenka.

Austriaczka.

Córka Polaka.

Żydówka.

Lotte opisuje spokojnie i skrupulatnie. Ale nie bez emocji.

I to wielorakich.

Bo przeżywa głęboko, i wojnę, której okruchy docierają do niej w listach i z ust rannych, i zmiany zachodzące w jej środowisku, i stosunek do ojca, i do pierwszej miłości. Dojrzewa, dorasta i w tym wszystkim pozostaje sobą. Ambitną kobietą utożsamiającą się z ukochanym miastem.

Pani Magdaleno, szacunek za ten niezwykły obraz znikającego świata. Szarzejących draperii, blaknących sukien, rysujących się kryształów i porcelany. A jednocześnie pachnący kawą i tortem Sachera. Czytając tę książkę nieustająco oglądałam w necie obrazy wspomnianych malarzy, szukałam notek o innych przewijających się postaciach. Podziwiam, jak ogromną pracę pani wykonała, aby nam, czytelnikom tak pięknie to odmalować. I bardzo chcę zobaczyć Wiedeń. Tyle razy mijany autostradą, nigdy nie odwiedzony. Muszę tam pojechać, patrzeć, zobaczyć, poszukać śladów Lotte.

I dobrze, że mam od razu drugi tom!

Tytuł: Ocean Odrzuconych. Córka Jubilera

Autor: Magdalena Knedler

Wydawnictwo: Novae Res

Moja ocena: 9/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.