Close

„Atlantycka konspiracja” – Maciej Makarewicz

Każdy kto lubi powieści przygodowe, o rozwikływaniu szyfrów,  poszukiwaniach skarbów, templariuszach, starych mapach i tajemnicach wykradanych z serca archiwów Watykanu będzie usatysfakcjonowany tą książką.

Jest tam nowy Pan Samochodzik (Pan Deska Surfingowa brzmi głupio, a biały VW Amarok jest tak brzydki, że aż piękny), pół Australijczyk, pół Polak, fachowiec od starych map, i jednocześnie agent tajemniczej organizacji europejskiej. Wspierany przez wysoko postawioną urzędniczkę portugalskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa, i pośrednio przez portugalskiego ambasadora w Watykanie.

Jest oczywiście i piękna hakerka, która mu pomaga i którą on chce ocalić, gdy znalazła się w niebezpieczeństwie. No i tajemniczy starzec, z ogromną wiedzą, którego Pan Samochodzik musi uratować z rąk czarnych charakterów.

I odnaleźć skarby templariuszy, zarówno materialne, jak i te o znaczeniu religijnym.

Poszukują, ratują, walczą, znajdują i nie znajdują. Akcja pędzi (hello, dwie doby na ponad 400 stronach i nie sposób się od tego oderwać!) przez całą Portugalię i do Brazylii.

A we wszystkim oczywiście niesłychanie przeszkadza czarny charakterrrrrrr, nawiedzony milioner, jednocześnie dążący do władzy i bogactwa!

Cudownie opisana jest Lizbona, uliczki na Alfamie, tramwaje, plac Rossio. Chcę znowu się tam zgubić, chcę przejechać się tramwajem 28, no i kolejką linową wzdłuż Tagu.

Podziwiać azulejos w nieoczekiwanych miejscach, i widoki na miasto ze wszystkich miradouros.

Wspaniała przygodówka i genialnie opisana historia portugalskich odkryć, Henryka Żeglarza, Manuela Szczęśliwego i jego admirałów, kapitanów i kosmografa. Uwielbiam gdy pod przykrywką akcji i przygody jest przemycone tyle wiedzy! Dałam się wkręcić absolutnie, nie ma czegoś takiego jak Ameryka, powinna być Edwarda.

Bardzo polecam!

I bardzo czekam na kolejne przygody Rory’ego Fallona.

Za umożliwienie przygody ze skarbami templariuszy dziękuję Wydawnictwu Replika

Tytuł: Atlantycka Konspiracja

Autor: Maciej Makarewicz

Wydawnictwo: Replika

Moja ocena: 9/10

452 594 thoughts on “„Atlantycka konspiracja” – Maciej Makarewicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.