Close

„Cenny motyw” – Małgorzata Rogala – RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Tajemnicze zabójstwo sąsiadki, będącej jednocześnie kochanką męża kolejnej sąsiadki, a popełnione prawie na oczach Celiny, staje się przyczynkiem do sprawy, która boleśnie dotyka jej samej.

Zlecenie sąsiadki na znalezienie dowodów niewinności męża, wpycha Celinę w świat, którego ciemne sprawki mogą mieć związek ze śmiercią jej rodziców, i jej przejściami sprzed lat.

Śledztwo koniecznie chce wspierać przyjaciółka pisarka, za to niekoniecznie policja w osobie podkomisarza Szyszkowskiego.

Tropy zaprowadzą Celinę w towarzystwie babci Eleonory do czeskiej Pragi, w której naszej detektyw coś zginie, ale babcia za to coś odnajdzie.

Jest kryminalnie (bo jest trup), choć bardziej przygodowo (poszukiwanie zaginionego wartościowego przedmiotu i jego historii), a w tle kłębią się zarysy romansów…

Mnóstwo informacji o świecie lombardów, antykwariuszy, rzeczoznawców i ciemnych stron tego biznesu.

Uwielbiam gdy akcja książki, z jednej strony nie pozwalając się oderwać, z drugiej zmusza do nieustannego szukania w necie, a to jak coś wygląda, a to czy coś takiego istniało, czy coś podobnego mogło mieć miejsce.

Czytając „Cenny motyw” oglądałam secesyjną biżuterię, kamieniczki w Pradze, salon Fouqueta zaprojektowany przez Alfonsa Muchę.

I koniecznie muszę pojechać do Pragi, zobaczyć to wszystko, przejść trasę Celiny i Eleonory po praskiej starówce.

I tak jak „Kopia doskonała” ciągnęła do Francji i obrazów Pankiewicza, tak „Cenny motyw” nieodparcie ciągnie do Pragi i dzieł Alfonsa Muchy!

Czekam na kolejne przygody Celiny w świecie dzieł sztuki! Gdzie pojadę, co zobaczę?

Tytuł: Cenny Motyw

Autor: Małgorzata Rogala

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Moja ocena: 8/10

PS. Recenzja „Kopii doskonałej” była 27.05.2019. Szkoda, że nie ogarnęłam wcześniej, spięłabym się i „Cenny motyw” byłby w rocznicę?

PS2. Za możliwość przedpremierowego uczestnictwa w przygodach Celiny dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.