Close

„Bruderszaft ze śmiercią. Tom II” – Boris Akunin

Kolejny tom cyklu Borisa Akunina „Bruderszaft ze śmiercią” nie zawiódł mnie. Jest klimat, język, dowcip!

Tym razem w noweli „Latający słoń” spotykamy znanych z pierwszej historii cyklu Josefa von Toefelsa i jego sługę Timo. Niemiecki superszpieg trafia do jednostki lotniczej, w której prowadzony jest tajny projekt budowy i wprowadzenia do rosyjskiego lotnictwa pierwszego ciężkiego bombowca. Niemcy, których lotnictwo oparte jest na bardzo wielu, ale lekkich samolotach bojowych, chcieliby zniweczyć rosyjskie plany.

I znowu genialny klimat, specyfika zarówno rosyjskiej armii, z jej wewnętrznymi konfliktami w Sztabie, braterstwo lotników, ale i wyższość pilotów tajnego bombowca. Podchody, sabotażyki i szaleństwo rosyjskiej duszy!

Żywiołowo, dowcipnie, akuninowsko!

I niesamowite grafiki oraz obłędne, historyczne fotografie! Ta historia przecież naprawdę mogła mieć miejsce i taki przebieg!

W „Dzieciach Księżyca” spotykamy dwóch kolejnych znajomych, Aleksieja Romanowa, obecnie podoficera kontrwywiadu po solidnym przeszkoleniu i jego przełożonego i przyjaciela, księcia Kozłowskiego. Obaj uczestniczą w niezwykłej operacji. Muszą zdemaskować rezydenta niemieckiego wywiadu, który zmusił do współpracy uzależnioną od morfiny córkę wysokiego oficera carskiej armii.

Dziewczyna obraca się w niecodziennym towarzystwie, klub „Dzieci Księżyca” to siedlisko dekadencji i upadku obyczajów. I cała operacja wyśledzenia szpiega musi tam mieć miejsce. Aleksiej musi się wkręcić w towarzystwo Aliny.

I ponownie autor zachwyca opisem strojów, klimatu, językiem. Bohaterowie ożywają w wyobraźni czytelnika, ich wygląd, zachowania, dialogi! I zaskakujący finał! Uzupełnienie książki grafikami i zdjęciami daje mnóstwo frajdy, ale kluczowe jest tu mistrzostwo autora w posługiwaniu się słowem!

Gorąco polecam kolejny retro szpiegowski kryminał z serii „Bruderszaft ze śmiercią”. Świetna zabawa gwarantowana!

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Replika.

Tytuł: Latający słoń

Tytuł: Dzieci księżyca

Cykl: Bruderszaft ze śmiercią

Autor: Boris Akunin

Wydawnictwo: Replika

Moja ocena: 8/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.