Close

„Cicha noc” – Małgorzata Rogala

Cicha noc

Partnerzy w pracy i życiu, Agata Górska i Sławek Tomczyk muszą tym razem stawić czoła pokrętnej sprawie. Mrocznej. Okropnej. Drastycznej.

Nie mogłam czytać bo mnie ściskało, i musiałam czytać, żeby się dowiedzieć… dwa dni po przeczytaniu dojrzałam do spisania tej opinii. A książka dalej siedzi w mojej głowie. I pewnie długo zostanie.

Sławek wyjeżdża na szkolenie do Budapesztu, Agata dostaje sprawę morderstwa znanego reżysera reality show, które odniosło ogromny sukces. Wszystkie tego typu programy żerują na niskich instynktach, ale ten pobił wszelkie rekordy. Niestety również oglądalności i co za tym idzie, przychodów. I w czasie przyjęcia, z okazji tego sukcesu, jego autor zostaje zabity. W swoim mieszkaniu, tylko ośmioro gości, powinno być prosto znaleźć zabójcę.

Jednocześnie młodsza siostra Sławka, Kinga, zakochuje się i wyjeżdża z nowym chłopakiem na weekend.

I ślad po niej ginie.

Opakowaną w atmosferę dzwoneczków, reniferów, zimowej herbaty i Last Christmas dostajemy koszmarną historię. I co jest w niej najgorsze? Prawdziwość. Realizm. To nie jest kryminał dla rozrywki. To potężna dawka emocji i przeżyć!

Przerażające jest to, że takie, i pewnie jeszcze gorsze historie dzieją się obok nas, w cywilizowanym wydawałoby się kraju. Mężczyźni traktują kobiety jak rzeczy, zaspokajają swoje najgorsze instynkty, jednocześnie sprawiając wrażenie idealnych mężów i ojców. Kupić, sprzedać, wykorzystać, pobić, zastraszyć, zgwałcić, przekazać innym do kolejnych gwałtów… a w domu patrzeć na nastoletnią córkę, myśląc, że nikomu nie pozwoli się jej dotknąć.

Handel żywym towarem, niewolnictwo, stręczenie i sutenerstwo. Bicie i gwałty.

Mechanizmy oszukiwania i podporządkowywania sobie dziewcząt i kobiet osłupiają. A ich potem okaleczone psychiki i przez to dalsze związki z tym procederem… Te, które się wyrwą, żyją w ciągłym lęku, boją się potępienia, ostracyzmu, porzucenia gdyby ich historia wyszła na jaw.

Koszmar.

Jako matka nastolatki jestem po prostu przerażona.

Po raz kolejny książka pani Małgorzaty Rogali, mimo przypisania do kategorii rozrywkowej „kryminał”, tak naprawdę porusza coś w człowieku, zostaje w głowie, długo nie pozwoli o sobie zapomnieć. Muszę przyznać, poraża mnie ilość wiedzy na ten temat, którą musiała zgromadzić autorka aby napisać tę książkę. My czytelnicy dostajemy przecież esencję, odfiltrowaną i przetrawioną przez umysł autora, a ile tego, i jak bardzo drastyczne i koszmarne musiało być w źródłach. Chapeau bas, pani Małgorzato!

A ponieważ jest to jednak kryminał to mamy i pracę policjantów, i lekarza sądowego, odrobinę tajników świata rodzimego showbiznesu…

I bardzo, naprawdę bardzo, podobało mi się samo rozwiązanie sprawy morderstwa. Genialnie obmyślone i opisane.

Żeby nie kończyć tak mrocznie i ponuro, dla miłośników wątku obyczajowego Agaty i Sławka też coś się znajdzie. Wisienka na torcie, czy prezent pod choinką, jak zwał, tak zwał. Bardzo miły ?. Czekam na rozwój w kolejnych tomach.

Gorąco polecam!

Tytuł: Cicha noc

Autor: Małgorzata Rogala

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Moja ocena: 10/10

2 thoughts on “„Cicha noc” – Małgorzata Rogala

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.