Close

Co Aśka chce przeczytać w 2021…

Po pierwsze przeczytane muszą zostać książki z sekcji „nie zdążyłam” w 2020:

Jacek Ostrowski – seria z Zuzą, Skarpa Warszawska, przeczytałam tylko „Paragraf 148” i mimo, że mi się podobał, to nie napisałam recenzji i zgubiłam ciąg do następnych! A muszę bo Zuza razem ze Zgagą są bardzo fajne! A kapitan Mariański jest przeokrutny! No koniecznie do przeczytania!

Puzyńska – „Śreżoga”, Prószyński i S-ka – uwielbiam serię o Lipowie i muszę szybko nadrobić ten brak!

Malwina Ferenz – wszystko, Autorka to moje odkrycie 2020, czytałam jej komedie i bardzo przypadł mi do gustu jej język, fantazja, konstrukcja historii i postaci. Lojalnie uprzedziła mnie, że pisze też „nieśmieszne” ksiązki – i właśnie te nieśmieszne chcę przeczytać!

Paulina Kuzawińska – „Dama z woalką”, Wydawnictwo LIRA – poprzednie Damy bardzo mi się podobały, klimatyczne kryminały retro, tajemnicze domy na brytyjskiej prowincji… no muszę przeczytać!

Sławek Michorzewski – „Miliarder”, Oficyna 4eM – wisi nade mną po wariactwie „Urzędnika”, muszę, muszę, muszę!

Małgorzata Rogala – „Kiedyś Cię odnajdę” Skarpa Warszawska – kiedyś dawno czytałam, w czasach przedblogowych, więc nie mam jej recenzji a bardzo chcę, więc odświeżę i będzie recenzja jako podgrzewacz emocji przed premierą kontynuacji.

Marta Kisiel – „Płacz”, Uroboros oraz „Małe Licho i lato z diabłem” Wydawnictwo Wilga – nie wiem jak to w ogóle możliwe, że kupiłam dwie książki Marty Kisiel i nie miałam kiedy ich przeczytać. To wina 2020! Muszę nadrobić!

Mieczysław Gorzka – trylogia Cienie przeszłości”, Bukowy Las – wiele osób mi polecało, chcę poznać Autora!

M i M Kuźmińscy – cykl kryminalny o Annie Serafin, Wydawnictwo Dolnośląskie i nie tylko – od kilku lat już się zbieram do twórczości tego duetu, mam nadzieję, że mi się w tym roku uda!

Joanna Opiat Bojarska – chcę przeczytać wszystko – mam kilka książek na czytniku, wiele poleceń, i tylko ciągle czasu brak! A muszę koniecznie!

Max Czornyj – „Córka nazisty”, Filia – próbowałam kryminały Autora i porzucałam na początku, krwawość opisów nie dla mnie, ale na ten historyczny obyczaj czaję się od dawna, koniecznie!

Joanna Jax – wszystko – uwielbiana przez wiele osób, które mi ją polecają sagotwórczyni! Jakiś urlop i polecę ciągiem bo to najlepsza metoda na książkowe wielotomówki!

Marek Stelar – „Rykoszet”, Videograf – po znakomitych „Bliznach”, muszę przeczytać inne książki Autora, a „Rykoszet” polecało mi wiele osób.

Tomasz Duszyński – seria Glatz, Wydawnictwo SQN – Kłodzko, lata 20-te, kryminał, czeka na czytniku i pierwsza scena na kamiennym moście we mgle – to jest coś! Kryminał retro przecież uwielbiam!

Jędrzej Pasierski – cykl z Niną Warwiłow, Wydawnictwo Czarne, czeka na czytniku, tylko chwilę czasu! Chwilunię!

I to tyle z zaległości, które budzą wyrzuty sumienia. W ich niszczeniu przeszkadzać będą nowości, te które już zapowiedziane jak i te, na których ukazanie się bardzo liczę:

Marta Kisiel – „Dywan z wkładką”, Wydawnictwo WAB – 27.01.2021
Martę Kisiel uwielbiam od pierwszego spotkania z Lichem, i koniecznie muszę zarówno nadrobić dwie książki z zeszłego roku, jak i przeczytać „Dywan”, który zapowiada się nad wyraz obiecująco!
Opis wydawcy:
A miało być tak pięknie. I było, dopóki pewnego dnia z lodówki Trawnych nie zaczęły wydobywać się odgłosy miłosnych uciech od sąsiadki z naprzeciwka. Mąż Tereski, zamiast remontować rzeczoną kuchnię, zdecydował się kupić prawie dom na wsi. Skuszona wizjami kawy na tarasie z widokami na nieskażoną ręką człowieka przyrodę Tereska na przeprowadzkę ochoczo przystała. Sielsko było jednak tylko do momentu znalezienia w lesie dywanu – z wkładką w postaci trupa.

Małgorzata Rogala – „Nic o Tobie nie wiem”, Skarpa Warszawska, 10.02.2021
Najpierw odświeżę i zrecenzuję „Kiedyś Cię odnajdę” a następnie zrobię to z kontynuacją historii Weroniki, której z ogromną przyjemnością CzytAśka patronuje!
Opis wydawcy:
Weronika Nowacka jest szkolnym pedagogiem. Gdy wśród uczniów dochodzi do konfliktu, kobieta podejmuje się mediacji między ich rodzinami. Nie wie, że wkrótce przyjdzie jej zmierzyć się z jedną z najtrudniejszych spraw w zawodowej karierze. Tuż przed feriami dochodzi do tragedii. Śledztwo prowadzą policjanci Szymon Pawelec i Krystyna Szuba. W wyniku podjętych czynności wychodzą na jaw fakty związane z funkcjonowaniem uczniów. Szkolne tajemnice i zawiłe relacje między nastolatkami wpływają na przebieg śledztwa.
Czy w świecie, w którym ciągle walczy się o popularność, a internet jest najważniejszym hobby, jest miejsce na przyjaźń?

Magda Knedler – Wydawnictwo Mando, luty
Kolejna Autorka, na której książki naprawdę warto czekać. Akcja w rozmaitych momentach historii, drobiazgowy research, niezwykłe bohaterki i emocje, które zostają w czytelniku na długo.
Wydawnictwo dość krótko na razie zapowiada:
„Będzie o kobietach, stereotypach i pewnej historii, której może lepiej nie znać, bo i tak…
…NIKT CI NIE UWIERZY”

Maciej Siembieda – „Kukły” Wydawnictwo Agora, marzec/kwiecień
Od kilku lat czekam wiosną na książkę. Gdy się ukazuje pochłaniam, potem czytam jeszcze raz. Następnie przeglądam… i wielokrotnie wracam. I potem to jest najlepsza książka roku… Myślę, że teraz będzie podobnie… a że pewien zarys historii, którą opowie nam Maciej Siembieda znam z reportażu… to od razu mogę z całą mocą podkreślić! Jest na co czekać! Jest!
Wydawnictwo Agora na razie skrótowo i enigmatycznie:
„Nowa, rewelacyjna powieść sensacyjna z Jakubem Kanią w roli głównej i zagadką nieśmiertelności w tle.”

Krzysztof Bochus – Adam Berg 3 – Skarpa Warszawska – kwiecień
Chociaż Autor zdobył moje serce serią retro osadzoną na Pomorzu, to współczesny bohater i jego niezwykłe, sensacyjne przygody są również znakomite! Czekam zatem na kolejne dziennikarskie śledztwo Adama Berga.
Jak zapowiada Autor:
„trzeci tom epopei sensacyjno-przygodowej z Adamem Bergiem w roli głównej. Starałem się, aby było mrocznie, zaskakująco, tajemniczo. Mój bohater przekona się na własnej skórze, że zło zawsze powraca. Rozwiązując zagadkę, dotknie granic swoich możliwości. A także poruszy lawinę niespodziewanych zdarzeń, zbrodni i namiętności, która w sposób nieodwracalny zmieni życie wielu ludzi…
Miejscem akcji jest tym razem pewien klasztor na Kujawach, czujnie strzegący swoich tajemnic. Sacrum zderzy się tutaj ze zbrodniczym profanum. A świętość zostanie brutalnie skonfrontowana z czyimś szaleństwem: irracjonalnym, demonicznym, a przez to nieuchwytnym jak cień. Marszruta zbrodni prowadzić będzie poza granice Polski, do Chorwacji. Mogę obiecać, że nie zabraknie wielopiętrowych tajemnic i oślepiających dzieł sztuki. Trudnych do wytłumaczenia zbrodni i mrocznych stron natury ludzkiej. Erotyki wyostrzonej przez klasztorną ascezę i wielkich namiętności…
Nie wszystko w tej powieści będzie fikcją. Rzeczywistość przerasta bowiem najbardziej wybujałą wyobraźnię, zwłaszcza obecnie. Mam nadzieję, że uda mi się dostarczyć Wam inteligentnej, zajmującej rozrywki.”

Małgorzata Rogala – nowy tom z serii o Agacie Górskie i Sławku Tomczyku – Czwarta Strona Kryminału – znając serię i Autorkę będzie ciekawie, emocjonująco i z ważnym problemem społecznym w tle.

Magdalena Kołosowska – nowa trylogia – Wydawnictwo Replika
I tom – kwiecień. Czytałam. I powiem krótko! Świetna historia, sympatyczne bohaterki, problemy jakie znamy… moja ulubiona Autorka obyczajowa wreszcie wraca!

Ann Cleeves – „Long Call”, Czwarta Strona
Tom pierwszy nowej serii. Nowi bohaterowie, akcja w Północnym Devonie, ale tradycyjnie małe zamknięte społeczności i mroczne tajemnice sprzed lat. No po prostu Ann Cleeves!

Ida Żmiejewska – Warszawianka 3, Skarpa Warszawska
To kolejna książka, na którą bardzo czekam, mimo, że oprócz tego, że będzie nic więcej o niej nie wiem. Ale kocham styl Idy Żmiejewskiej i obraz Warszawy jaki przedstawia!

antologia Zabójczy Pocisk Dziedzictwo, Skarpa Warszawska
Zestaw opowiadań kryminalnych z wątkami dzieł sztuki i zabytków. Bardzo chcę to przeczytać!

Joanna Lampka – kontynuacja Gwiazda Północy, Gwiazda Południa,
kontynuacja powieści przygodowej sensacyjnej w klimacie fantasy, która zaskoczyła mnie bardzo. Normalnie fantasy mnie nie urzeka, styl i język Autorki tak bardzo przypadły mi do gustu, że z wielką przyjemnością przeczytałam pierwszy tom i czekam na dalszy ciąg.

Oczywiście spodziewam się również nowych książek Alka Rogozińskiego, Magdaleny Witkiewicz, kolejnych tomów serii Andrei Camilleriego (o sycylijskim komisarzu Montalbano) i Donny Leon (o weneckim komitarzu Brunettim), M.L.Longworth (o prowansalskich śledztwach sędziego Verlaque), i z pewnością jeszcze wielu innych, które z zapałem chwycę w łapki i będę rozkoszować się lekturą.

Jak u Was, na co czekacie? Co będzie czytać w 2021? Co mi umknęło z zaległości lub z zapowiedzi?

452 594 thoughts on “Co Aśka chce przeczytać w 2021…

  1. Joannę Jax oraz Mieczysława Gorzkę i ja polecam. Czekam na nowe od Magdy Knedler, Macieja Siembiedy i Idy Żmijewskiej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.