Close

„Życie pełne barw” – Malwina Ferenz

Trochę uśmiechu, nieco wzruszeń, odrobina zastanowienia, czar ludzkich historii.

Decyzje, których się nie żałuje i takie, które wręcz się odpokutowuje. Goście „Neon Cafe” trafiając do tej niezwykłej kawiarenki opowiadają barmanowi swoje historie. Czytelnik jest tu przypadkowym słuchaczem, jeszcze jednym gościem, przy którymś ze stolików.

Wiekowa staruszka z nostalgią, ale bez żalu, wspominająca swoją szaloną decyzję z młodości.

Smutny policjant i historia jego, i jego niezwykłego kota. Człowiek obarczony sukcesem i jeszcze większym upadkiem. Wielka miłość, w której każdy będzie szukał drugiego (czemu zawsze szukamy tego gorszego) dna. Starsza kobieta, która opowiadając swoją historię uświadamia sobie, że też ma prawo do wielkich i pięknych uczuć w jesieni życia.

Barman w „Neon Cafe” podaje klientom to czego potrzebują, oczekują, to co lubią. Skłania do opowiedzenia swych historii, do pokazania nam czytelnikom, że życie jest pełne barw.

Świetnie się czyta te proste, czasem odrobinę ckliwe (ale nie kiczowate) i nieco wzruszające historie. Powodują tak zwane ciepło w sercu (a nawet pewną wilgoć w oczach) ale wcale nie są puste czy trywialne.

Niezwykłą rolę gra w tej książce niby drugoplanowy, ale bardzo ważny Wrocław, miasto pulsujące życiem, lub przycichające snem. Tło zdarzeń, historii, miejsce akcji. Z tętniącym Rynkiem – sercem i krwiobiegiem ulic. Pełne zabliźnionych nowoczesną zabudową wojennych ran.

Z miejscami ładnymi i tymi niezupełnie. Chcę do Wrocławia. Posnuć się uliczkami wokół Rynku, ale i zobaczyć pionową lokomotywę. No i oczywiście odnaleźć Neon Cafe!

Świetnie wstrzeliła mi się ta książka w poświąteczny nastrój. Jeszcze pełna dobrych uczuć, a już otwierająca oczy na zwykłe życie. Codzienne życie pełne barw.

Autorka tak zbiera słowa, tak układa z nich zdania, że jej język i styl trafia w moje upodobania, jak barman w „Neon Cafe”. Niby nic wielkiego, a jakoś tak człowiekowi od razu pasuje!

Kolejny tom serii „Dni wypełnione słońcem” już na czytniku! Dobrze jest wiedzieć, że czeka na człowieka taka fajna książka!

Tytuł: Życie pełne barw

Cykl: Neon Cafe

Autor: Malwina Ferenz

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Moja ocena: 8/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.