Close

„Grząska ziemia” – Ann Cleeves

Wielokrotnie już wyrażałam zachwyt nad serią szetlandzką Ann Cleeves. Fantastyczny klimat opowieści, niezwykle obrazowe opisy przyrody i tajemnice małych społeczności prowadzące do zbrodni to jej główne atuty.

Tym razem akcja rozpoczyna się równie widowiskowo, co dramatycznie. Pogrzeb jednego ze starszych mieszkańców, przerywa gwałtowne osunięcie się ziemi nasiąkniętego wielodniowymi opadami wzgórza. Uczestnicy uroczystości z ledwością uchodzą z życiem, ale lawina błota na ich oczach dosłownie znosi z powierzchni stary dom. Wydawałoby się, że od dawna niezamieszkany. Z racji zawodu, inspektor Jimmy Perez, uczestniczący w pogrzebie, udaje się sprawdzić czy nikomu się nic nie stało. W gruzach domu odnajduje zwłoki kobiety. Ubranej w niezwykle elegancką, krwistoczerwoną suknię.

Szybko okazuje się, że kobiety absolutnie nikt z tubylców nie znał, a jej śmierć nie była wynikiem osunięcia ziemi i lawiny kamieni.

Do prowadzenia śledztwa zostają wezwane starsza inspektor Willow Reeves oraz technik Vicki Hewitt. A tu w Ravenswick, pomagają im Jimmy Perez i Sandy Wilson.

Jak zwykle autorka przepięknie odmalowuje nam obraz małej społeczności targanej namiętnościami i tajemnicami sprzed lat. Rodzina, która odbudowała swe relacje i wizerunek, jest w stanie zrobić wiele aby go chronić. Emocje młodych ludzi, którzy uciekają do wielkich miast z prowincji i wracają na nią gdy świat nie spełnia ich oczekiwań, lub oni nie są w stanie spełnić jego wymagań. Osiedleńcy, uciekinierzy z cywilizacji poszukujący na krańcu świata spokoju na emeryturze. Czy te przeprowadzki to sukcesy czy porażki?

I ponownie wszystkie te emocje przedstawione są na tle (albo w tle) niezwykłej przyrody. Intensywnej, wilgotnej zieleni, czerni błota i ziemi, wilgoci mgieł, bieli szronu, błękitu i granatu oceanu. Nigdzie indziej opisy przyrody nie robią na mnie takiego wrażenia, nigdy z taką rozkoszą nie czytam opisu lejącego deszczu czy przenikliwego zimna.

A ponadto, dla miłośników serii, dla sympatyków Jimmiego Pereza znów autorka przygotowała drżenie serca i ciepłe emocje!

Fantastycznie poprowadzony wątek podwójnego morderstwa, nie zgadłam mordercy, wręcz dałam się wkręcić autorce i byłam pewna, że zabił zupełnie kto inny. I psychologiczne uzasadnienia czynów czy to mordercy, czy pozostałych bohaterów.

Czytajcie Ann Cleeves, podróżujcie na niezwykłe Szetlandy! Bawcie się znakomicie zagadkami w tym deszczu i tajemnicach!

PS. Bardzo boję się tego ósmego tomu! Po tym co stało się na końcu czwartego, który miał pierwotnie kończyć „Kwartet Szetlandzki”… co teraz przygotuje autorka dla Jimmiego?

PS2. Zajrzyjcie na stronę Promote Shetland! Koniecznie! Jak tam jest pięknie!

Tytuł: Grząska ziemia

Cykl: Szetlandy

Autor: Ann Cleeves

Wydawnictwo: Czwarta Strona Kryminału

Moja ocena: 9/10

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona Kryminału! Kochani kiedy 8 tom? I czy można liczyć na pozostałe książki Ann Cleeves w Waszym wydaniu?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.