Close

„Kamerdyner” – M. Klat, P. Paliński, M. Piepka, M. Pruski


„Kamerdyner” to powieść historyczna. Trochę saga rodzinna, trochę dramatyczna opowieść o ludziach, którym przyszło żyć na Kaszubach i nazywali ten skrawek ziemi domem, niezależnie od języka jakim mówili, i państwa w jakim aktualnie mieszkali.
To opowieść o życiu wielkiej rezydencji w latach 20-tych (prawie jak Downton Abbey), arystokratycznej rodziny, jej służby i pracowników.
O łatwym życiu junkrów pruskich i trudnym życiu kaszubskich chłopów i rybaków.
O przywiązaniu do ziemi, domów, miejsc, siedzib i trybu życia.
I o zmianach jaki dla wszystkich przyniosła najpierw pierwsza, a potem druga wojna światowa.
O niepodległości Polski, która niekoniecznie była „witana” z entuzjazmem. Metody jej wprowadzania nie budziły zachwytu w pruskich junkrach. Nie ma się co dziwić, że odreagowywali nieprzyjemnie dwadzieścia lat później.
A generalnie jest to również opowieść o ludziach, ich charakterach, osobowościach, sposobach radzenia sobie z okropnościami życia. Można być bogatą gnidą albo biednym porządnym człowiekiem. Ale i zupełnie odwrotnie też.
Malowniczo opisane krajobrazy, pałace, ich wnętrza, wyposażenie ale i kaszubskie checze, i na tym tle odmalowana historia zakazanej miłości. I wiele tragedii i dramatów w skali mikro, i w skali makro.

Świetnie się czytało.
Chętnie obejrzę film.
A przy najbliższej okazji muszę pokręcić się po Kaszubach!

Tytuł: Kamerdyner
Autor: M. Klat, P. Paliński, M. Piepka, M. Pruski
Wydawnictwo: Agora
Moja ocena: 7/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.