Close

„Królewska heretyczka” Magdalena Niedźwiedzka


Lubię takie książki. Po pierwsze epoka tudorowska, po drugie sfabularyzowana w wystarczającym stopniu i bez zbędnego naukowego zadęcia…
Elżbieta i jej otoczenie, dwórki, Rada Królewska, wielbiciele, wrogowie, kandydaci na męża, zamachowcy, wspomnienia matki i ojca, polityczne i osobiste przyczyny jej pozostania w stanie panieńskim. Bogate tło, wiele postaci historycznych, mnóstwo wątków.

Szczegółowe opisy ubiorów, biżuterii i fryzur Elżbiety ale także jej emocjonalnego charakteru, rozchwiania i nie najlepszej kondycji zdrowotnej. Jej postrzeganie świata, zupełnie odstające od realiów epoki. Wykształcona, mówiąca w kilku językach, pewna siebie i pełna żądzy władzy. Nieodrodna córka Henryka VIII Tudora. Jednocześnie poszukująca miłości i namiętności, piękna i próżna córka Anny Boleyn.
Pierwsza samodzielnie rządząca królowa.

I wielu bohaterów równie szczegółowo i wnikliwie potraktowanych. Historyczni Robert Dudley, Wiliam Cecil, Francis Walsingham czy James Burbage. No i fikcyjny Philip Sierota, którego życie, otoczenie i przygody wiodą nas przez całą historię równorzędnie z królową. I wcale nie chcę wnikać co jest historycznym faktem, a co wizją autorki.

Żeby nie Magdalena Niedźwiedzka na okładce to bym powiedziała, że to Philippa Gregory.

Ale mimo, że mi się podobało to czytałam tę książkę i czytałam. Nie wiem czy trwało to tyle dlatego, że dzieło sążniste (ponad 900 stron) czy po prostu miałam mało czasu? W międzyczasie jeszcze była przerwa na Mroza…
Ale warto było, polecam – dla fanów fabularyzowanych historii tudorowskich koniecznie! Gdyby nie kolejka książek gryząca moje sumienie obejrzałabym Elżbietę I, tak żeby jeszcze chwilę czuć tę atmosferę!

452 594 thoughts on “„Królewska heretyczka” Magdalena Niedźwiedzka

    1. Polecam na równi ze wspomnianą Philippą Gregory, której cykl tudorowski urzekł mnie już kilka lat temu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.