Close

„Krwawnica” – Mieczysław Gorzka – RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Sprzedać mieszkanie w mieście, kupić dom w lesie nad samym jeziorem. Mieszkać w ciszy, podglądać przyrodę, żyć w spokoju. Zakupy robić w małym sklepiku w pobliskiej wiosce, wieczorem siedzieć z kieliszkiem wina na tarasie i martwić się tylko tym, że komary zbyt się przyzwyczaiły do aktualnych sprayów i innych odstraszaczy.

Pracować zdalnie na zlecenie lub pisać książkę siedząc na poddaszu z widokiem na malownicze jezioro.

Każdy by tak chciał….

Rafał Dzikowski, były policjant, też tak chciał. W okolicy, w której spędzał w dzieciństwie wakacje u babci, kupił dom. Wyremontowany i w dobrym stanie. Na uboczu wioski, pięknie położony z pomostem wchodzącym w jezioro.

Rafał przekonał żonę, że ucieczka z Wrocławia to wyśmienity pomysł, spełnienie jego marzeń. Żona początkowo trochę niechętna, z miłości do niego dała szansę tej idei. Rafał odszedł z policji po ciężkich przejściach, ciche odludzie to to, czego potrzebuje.

Tylko idealny obraz raju szybko pokazuje spękania, rysy i mroczne tło. Ktoś dewastuje nową elewację domu wypisując na niej czerwonym sprajem dziwne słowo Krwawnica. Mieszkańcy wsi są raczej nieprzychylnie nastawieni, dom okazuje się kryć dziwną historię, a na podwórzu robotnicy wykopują zwłoki.

Jak na początek sielskiego życia to chyba zbyt wiele nieprzyjemności.

Życie w małych miejscowościach ma swoją specyfikę, są zazwyczaj dość zamknięte, swoje tajemnice skutecznie kryją, a obcym nic do tego jak żyją. Ważne jest, żeby nic się nie zmieniało. Ambitny obrotny wójt kręci wszystkim, ksiądz odpowiednio honorowany i czczony, chwali wójta. Mieszkańcy co niedziela w komplecie na mszy. A w tygodniu, jeden pije, drugi bije, ale skoro we własnych domach, to nikt się nie będzie wtrącał.

Ten klimat Autor oddał mistrzowsko. Nagromadzenie najmroczniejszych przywar małych społeczności. Korupcja, nepotyzm, fałsz i zakamieniałe niechęci pod cienką przykrywką sympatycznych i życzliwych sąsiadów. Jeżeli jest jakaś wioska, w której nie chcecie zamieszkać – to są to Bagniska.

Dom nad brzegiem jeziora, piękny, z oszałamiającym widokiem. Co się w nim wydarzyło przed laty? Dlaczego poprzedni właściciele nie zagrzewali miejsca w tym idyllicznym krajobrazie?

Opary mgły ścielące się w trzcinach i snujące się wokół. Dziwne dźwięki, szalone śmiechy, przerażające szepty. Czy coś się dzieje, czy to po prostu strach mieszczuchów potęgowany nowym, obcym miejscem?

Przecież nie ma złych miejsc. To ludzie są źli.

W „Krwawnicy” dostajemy i wątek kryminalny, obyczajowy, społeczny, i historię podszytą grozą. Wszystko opisane obrazowym, przejmującym językiem. Bohaterowie są wielowymiarowi, ich motywacje nieoczywiste. A klimat całości wciąga i dławi. Ciarki po plecach mi chodziły. Emocje bohaterów są tak przedstawione, że mięśnie spinają się mimowolnie. A splątanie historii i wątków, mylenie tropów i tajemnice z przeszłości Rafała, Weroniki i Bagnisk nie pozwalają odłożyć tej książki do samego końca.

Wciskałam się w kąt kanapy i zachłannie czytałam, czytałam, czytałam. Aby wreszcie dowiedzieć się czym jest Krwawnica? Co się kryje za tym słowem? I o co tu chodzi!

Tajemnice, zagadki, strachy i emocje. Nic tu nie jest takie jak się wydaje. No i to zakończenie!

Czytajcie „Krwawnicę”!

Jest znakomita!

Ja czekam na następne powieści Mieczysława Gorzki i w międzyczasie muszę uzupełnić poprzednie!

Tytuł: Krwawnica
Autor: Mieczysław Gorzka
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Moja ocena: 9/10
Data premiery: 27.04.2022

Ale już od wtorku 19.04.2022 książka będzie dostępna w Legimi! I tego dnia wieczorem o 19:00 na profilu fb Legimi będę miała przyjemność rozmawiać z Autorem, zapraszam! Link do wydarzenia: https://facebook.com/events/s/mieczys%C5%82aw-gorzka-prologlive/1417302185407135/

PS. Dobrze, że ciągle zimno i na działkę na razie się nie wybieram. Jakoś muszę odczekać po tej lekturze, bo drewniany domek na odludziu…. brrrrr…. i żadnych fotopułapek! Przeczytacie, zrozumiecie!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.