Close

„Małe kobietki” – Louisa May Alcott

Małe kobietki

Nakręcona zapowiadaną ekranizacją (obsada!) i świadomością, że mimo uwielbiania swego czasu podobnych klimatów, nie udało mi się trafić na „Małe kobietki” wcześniej, postanowiłam świątecznie zanurzyć się w lekturze. Lekkiej, łatwej i miłej. Koc, kakao i mały domek sióstr March.

Cztery siostry, z nieco zubożałej rodziny, wiodą sielskie życie na amerykańskiej prowincji. Ojciec poszedł na wojnę, matka prowadzi dom. Siostry mają różne charaktery i temperamenty, więc mamy tu taką Anię z Zielonego Wzgórza i jej przygody, w czterech osobach zamiast w jednej.

W opisach, recenzjach książki, natykałam się często na sformułowanie, że siostry March, pod wyraźnym wpływem matki, walczą o niezależność, o swoje wybory, o prawo do indywidualności. Niestety treść „Małych kobietek” nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. A wręcz jeden z rozdziałów rozdrażnił mnie tak, że niewiele brakowało do odłożenia jej całkowicie.

Ogólnie to miła opowiastka, klimatyczna, bardzo sielska i praktycznie pozbawiona jakichkolwiek negatywnych emocji. Nieprzyjemna ciotka, samotny chłopiec z sąsiedztwa, „porzucenie” szkoły po nieporozumieniu z nauczycielem… skądś to wszystko znamy.

Odnalazłam tu klimaty „Ani z Zielonego Wzgórza” (z wszystkich tomów serii), „Błękitnego Zamku”, „Tajemniczego Ogrodu” i „Małej Księżniczki”, czy „Pollyanny”, które kiedyś zachwycały mnie niesamowicie. Za to nie znalazłam nawet cienia „Przeminęło z wiatrem” mimo osadzenia akcji w Stanach, w czasach wojny secesyjnej. W ogóle ta wojna, jest tu tylko przyczyną nieobecności ojca, innych jej niedogodności panny March nie odczuwają.

Miła lektura, akurat na święta, zapewne z przyjemnością obejrzę ekranizację, ale nie wpadłam w zachwyt, nie zapadną mi „Małe kobietki” specjalnie w pamięć. Może gdybym je przeczytała mając lat piętnaście, teraz wspominałabym z sentymentem i nostalgią. A tak, to było miło. I już.

Bardziej mam chęć sięgnąć po wszystkie inne wymienione powyżej książki, zanurzyć się w ich słodkawych klimatach.

Tytuł: „Małe kobietki”

Autor: Louisa May Alcott

Tłumacz: Anna Bańkowska

Wydawnictwo: MG

Moja ocena: 5/10

452 594 thoughts on “„Małe kobietki” – Louisa May Alcott

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.