Close

„Nastolatek dla początkujących” Leszek Talko

Pozycja obowiązkowa dla rodziców nastolatków. Dla rodziców z poczuciem humoru i podejściem z przymrużeniem oka. A właściwie jest to zbiór informacji, jak ciężko mają w życiu współcześni nastolatkowie…. i ich rodzice?.
Pierwsza moja styczność z Leszkiem Talko miała miejsce gdy byłam w ciąży. Któraś z dobrotliwych i doświadczonych matek obdarowała mnie stertą gazet „Dziecko”. Tam zaśmiewając się poznawałam perypetie ojca Pitu i Kudłatej.
Kilka lat później moja córka z kwikiem i rechotem czytała książki o zwariowanym rodzeństwie.
Teraz gdy w pokoju obok snuje się stworzenie przez większość doby przyklejone do telefonu, w każdym nowym miejscu mające pierwsze pytanie: „hasło do wifi?” konieczne stało się sprawdzenie jak tam Pitu i Kudłata mają się obecnie.
Nie ma już Pitu i Kudłatej (hmmm, u mnie też już nie ma ulubionego przezwiska z dzieciństwa) tu spotykamy Syna i Córkę. Poważnych ludzi ogarniających skomplikowany wirtualny świat, w którym nieustannie gubi się ich ojciec. Ojciec bowiem chciałby poznać świat nastolatków. Najpierw zapewne wynika to z chęci „poznaj wroga”, sprawdź co też czycha na niewinne dzieciątka w tym strasznym internecie. Następnie okazuje się, że można z tego internetu żyć i to nieźle. Pod warunkiem, że znajdziesz niszę dla siebie, właściwe dla tej niszy medium. No i najważniejsze – target – czyli widzów, subskrybentów, followersów, nabywców, obserwatorów, współgraczy….
Świat nastolatków nie jest łatwy. Niezależnie od tego czy szczytem szpanu jest umiejętność zwisu głową w dół na górnym drążku trzepaka czy też umiejętność zbudowania fabryki szkieletów przerabianych na diamenty w Minecrafcie!
Warto zajrzeć przez wąską szparkę uchyloną przez autora, wykluć parę Pokemonów, wykopać skrytkę aby w nocy nie pożarły Cię zombiaki, spróbować wykonać unboxing na live, obejrzeć cokolwiek na youtubie, spróbować zdobyć 100 lajków na insta. A potem przypomnieć sobie (to najtrudniejsze!) co mówili nasi rodzice, mądralińskie ciotki i oburzeni dziadkowie na temat naszych rozrywek gdy mieliśmy naście lat!
Świat się zmienia, konflikt pokoleń zostaje?

452 594 thoughts on “„Nastolatek dla początkujących” Leszek Talko

  1. Kwintesencja starcia pokoleń, czyli odwiecznej wojny w stylu never ending story. Nie pamiętam co mówiły ciotki ale sens był taki sam, innymi słowy, język się zmienił pozycje pozostały.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.