Trzecie spotkanie z Celiną Stefańską prowadzi czytelników w kolejny obszar sztuki. Gdy poznaliśmy w „Kopii doskonałej” Celinę, zajęła się ona sprawą osadzoną w sferze malarstwa, w „Cennym motywie” śledztwo dotyczyło biżuterii artystycznej, tym razem poznajemy tajniki fantastycznych lamp witrażowych Tiffany’ego. Nie martwcie się, nie musicie znać wcześniejszych tomów serii aby czerpać przyjemność z tej książki, aczkolwiek ja uwielbiam te kryminały w świecie sztuki i gorąco Wam je wszystkie polecam („Kopia doskonała” i „Cenny motyw”)
Do sklepu z antykami właścicielka przynosi z domu własną lampę. Piękny unikat z pracowni Tiffany’ego. Nie ma ona być przedmiotem sprzedaży, a jedynie poczekać na wysyłkę, na wystawę w Bazylei, dedykowaną twórczości tego artysty. Nieoczekiwanie lampa wzbudza zainteresowanie, prawnik z renomowanej kancelarii nalega na kupno w imieniu klienta. A kilka dni później pracownica sklepu zostaje zamordowana, a jedynym skradzionym przedmiotem jest właśnie lampa.
Osobą, które znajduje zabitą kobietę jest Karolina Szyszkowska (koleżanka głównej bohaterki, prywatnej detektyw Celiny Stefańskiej), która była umówiona z właścicielką sklepu. A Szyszka, pisarka kryminałów, od razu robi trzy rzeczy, informuje o zbrodni znajomego komisarza policji Szpakowskiego, wciąga w sprawę Celinę i oczywiście postanawia napisać książkę.
Okazuje się bowiem, że zamordowana coś wiedziała o historii lampy. Tropy wiodą dwadzieścia lat wstecz w Warszawie, ale i kilka tysięcy kilometrów od Warszawy, za to współcześnie. Obejrzymy witraże i lampy Tiffany’ego oraz ulice, uliczki i muzea Bazylei. Cóż to za wspaniała podróż!
Zagadka kryminalna jest zagmatwana, korzenie jej tkwią gdzieś w historii bohaterów, ale i przedmiotów. Czy motywem zbrodni jest wartość lampy, czy jej historia? Nie da się w tej książce podążyć tylko za mordercą i jego motywami. Ważne są emocje jakie budzi sztuka!
A jednocześnie nie ma tu emanacji brutalnością, krwawych scen, bijatyk i szaleńczych pościgów, co bynajmniej nie ujmuje wątkowi kryminalnemu jego wagi i budowania napięcia. Pani Malgorzata znakomicie łączy zagadkę (a nawet dwie, morderstwa obecnie i historii sprzed lat) z ogromem fantastycznej wiedzy o sztuce. Po raz kolejny to napiszę, książki o Celinie powinny ukazywać się w wersjach bogato ilustrowanych! I z biletem lotniczym w komplecie!
I jeszcze to zakończenie! Ponownie dałam się nabrać i wkręcić, w pewnym momencie mignęło mi podejrzenie, ale tak zostało odsunięte, opakowane tysiącem innych… mistrzostwo!
Polecam!
Ledwie skończyłam tę książkę, już mam chęć na kolejną! Morderstwo, sztuka, podróże! Komplet idealny!
Czekam zatem na kolejne przygody Celiny.
PS. A wiecie jak wygląda właścicielka sklepu „Czar Minionych Lat”? Zajrzyjcie na blog https://www.pod-malym-aniolem.pl ? Kasiu! Gratulacje!
Tytuł: Niezbity dowód
Cykl: Celina Stefańska
Autor: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Moja ocena: 9/10
Autorce dziękuję za fascynującą lekturę a Wydawnictwu Czwarta Strona za egzemplarz recenzencki.