Close

„Gwiazdozbiór odmieńców” – Maciej Siembieda

„Gwiazdozbiór odmieńców” to niepozorna objętością książeczka, zawierająca kilkanaście opowiadań o ludziach. Każde z ma swojego bohatera pierwszoplanowego, ale tło jest tu też niezwykle ważne. Bo żeby przedstawić odmieńca, trzeba wiedzieć od czego jest on tak odmienny.

Zatem w tle mamy lekko scharakteryzowane społeczności wsi, miast lub osiedli, a na pierwszym planie każdorazowo lokalną gwiazdę. Odmieńca. Wariata. Szaleńca.

Kogoś, kto na tyle odróżnia się od otoczenia, że odsunięty na ubocze społeczności, obrasta legendą. Czasem jako złoczyńca lub straszna wiedźma, czasem jako lokalna, niegroźna atrakcja. Niektórzy pojawiali się w okolicy znienacka, jako dorośli ludzie bez przeszłości, inni dorastali i dziwaczeli od dziecka. Dziwny, inny, niezwykły, straszny, okropny, śmieszny, zwariowany, ale zazwyczaj budzący ciekawość równie silną jak lęk.

Autor pokazuje nam całą tę galerię „innych” opisując ich czasem z powagą, czasem z dowcipem. Ale nigdy nie prześmiewczo. Żaden z bohaterów nie jest opisany w sposób dla niego obraźliwy. Często natomiast da się odczuć ironiczne wskazanie, że to „normalne” społeczeństwo mogłoby wiele dla poprawienia bytu odmieńców zrobić.

Świetny klimat tych historii sprawił mi ogromną przyjemność. Każda poruszyła, niektóre wzruszyły, inne rozbawiły.

A sposób, w jaki Autor operuje językiem jest niesamowity, bogactwo przenośni i porównań, genialnych zestawień słownych budzi autentyczny zachwyt!

Aż żal, że tak znakomity materiał jest tak niszowy i mało znany! Jeżeli gdzieś traficie na ten zbiorek to naprawdę WARTO spędzić z nim te kilka chwil!

Bardzo Wam polecam!

Tytuł: Gwiazdozbiór odmieńców

Autor: Maciej Siembieda

Wydawnictwo: Oficyna literacka Wers

Moja ocena: 10/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.