Close

„Paragraf 148” – Jacek Ostrowski

„Paragraf 148” to osadzona w Płocku, w latach siedemdziesiątych, w pełnym rozkwicie peerelowskiej burej bidy z nędzą, ponura historia kryminalna z nieoczekiwanym zakończeniem, która wciąga od pierwszej strony i do ostatniej nie pozwala się odłożyć.

Dziwne morderstwo sekretarki męża, potem niesamowite wręcz znalezienie jej ciała w bagażniku samochodu, a zwłok samego męża w domu stawiają w stan oskarżenia córkę znanego acz nieżyjącego od lat prokuratora. Marta Kownacka, spokojna młoda kobieta, zakochana w mężu, ląduje w areszcie obarczona bardzo poważnymi zarzutami, które są poparte niezwykle mocnymi dowodami.

Nieoczekiwanie pomocy udziela jej prokurator, kontaktując ze świetną adwokatką, Zuzą Lewandowską.

Zuzanna jest córką, nieżyjącego już, znakomitego adwokata, legendy płockiego środowiska prawniczego. Sama może nie ma, aż takich spektakularnych sukcesów, jakie miał ojciec, ale cieszy się swoją renomą.

Przyjmuje sprawę Marty, początkowo nie do końca wierząc w jej niewinność. Ale gdy zaczyna drążyć, szukać dowodów czy świadków, sprawa zaczyna się komplikować. Dziwne powiązania, nieoczekiwane znajomości, wątki sprzed lat. Znaczenie okazuje się mieć przeszłość prokuratora czy ojca Marty, a także młodej dziennikarki, która przyjechała do Płocka napisać artykuł życia…

Niesamowicie odmalowany klimat smętnej codzienności PRL-u, dokwaterowani lokatorzy, braki w zaopatrzeniu, blichtr hotelu, w którym zatrzymują się dewizowi goście. Szarość i beznadzieja. A jednak język Autora budzi ten obraz do życia. Tempo wydarzeń rośnie z każdą stroną. Szpilki ironii i kąśliwego dowcipu powodują, że mimowolny uśmiech błąka się po ustach czytelnika. Papuga z jej wrzaskami, wielki pies z kupą futra i kapitan Mariański uatrakcyjniają całość.

A zakończenie brutalne i zaskakujące zostawia z otwartymi ustami. Wpadłam w sidła Zuzy, papugi, Mariańskiego i Płocka. Lecę słuchać „Czarnego wdowca”.

Tytuł: Paragraf 148

Cykl: Zuzanna Lewandowska

Autor: Jacek Ostrowski

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Moja ocena: 8/10

Dziękuję mojej ulubionej www.klawaksiegarnia.pl za zaopatrzenie w niesamowitych cenach i niewiarygodnym tempie!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.