Close

„Psoriasis Vulgarna” – Arkadiusz Kasprzak

Medycyna się rozwija, powstają nowe leki, terapie, metody leczenia. Ale są choroby, które ciągle swoim przebiegiem budzą lęk, a brak podstawowej wiedzy na ich temat w społeczeństwie powoduje, że chorzy żyją w wiecznej izolacji.

Taką chorobą jest łuszczyca. Choroba, którą nie można się zarazić. Można na nią zachorować ale wynika to niestety z własnych „predyspozycji” danego człowieka, genetycznych bądź autoimmunologicznych. Większość ludzi nie ma o tym pojęcia, a niestety przebieg choroby jest na tyle nieestetyczny, że budzi lęk. Nieuzasadniony, ale budzi.

Zatem należy wiedzę o tej chorobie upowszechniać, popularyzować, chorych wprowadzać do społeczeństwa, a nie izolować i ukrywać.

Z tym, że wymaga to odwagi największej właśnie od nich. To oni narażają się na ostracyzm i odrzucenie, a w lepszych przypadkach na niegrzeczne pytania. Ale wydaje się, że innej drogi nie ma.

Świetnym krokiem w tym kierunku wydaje się popularyzacja wiedzy nie przez naukowe dzieła i dokumentalne reportaże, a poprzez pewną komercjalizację tematu jaką może być beletrystyczna książka. Oparta na własnych doświadczeniach chorego, ale dzięki temu pokazująca, że to człowiek jak wszyscy, z marzeniami, uczuciami, ulegający fascynacjom, popełniający błędy… a czasem zmuszony do pobytu w szpitalu. I to wszystko.

Nie ma lepszego wsparcia niż upowszechniana wiedza, szerzona tolerancja i akceptacja.

A te można osiągnąć właśnie takimi książkami jak „Psoriasis vulgarna”.

Lekki współczesny język, budzący sympatię bohater, ludzki, popełniający błędy, ale i podejmujący walkę ze swoimi słabościami. Świetne uzupełniające wątki romantyczny i związany z pracą, budują tło, uwiarygadniają całą historię i powodują, że czytelnik zaczyna sobie zdawać sprawę, że być może gdzieś obok jest taki Łukasz, Sylwia czy Norbert. Którym aby pomóc, wystarczy umożliwić normalne życie. Nie tylko tolerować. Zaakceptować. Nie przekreślać z powodu choroby.

I mimo poruszania trudnego tematu łuszczycy, wiążących się z nią problemów, a także tragicznych wydarzeń, to przede wszystkim świetnie opowiedziana, skłaniająca do przemyśleń historia, którą bardzo gorąco polecam!

Tytuł: Psoriasis Vulgarna
Autor: Arkadiusz Kasprzak
Wydawnictwo: Ridero
Moja ocena: 7*/10
(*byłoby 8 ale kilka błędów ortograficznych mnie jednak zakłuło w oczy, korekta się nie spisała)

Dziękuję Autorowi za egzemplarz do recenzji!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.