Close

„Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii” – Mikołaj Buczak

Spakowałam walizkę i poleciałam! Może trochę beztrosko, ale przecież to kraj cieszący się sławą słonecznego i radosnego! Oczywiście na razie tylko mentalnie poleciałam!

Do Hiszpanii!

I z autorem książki „Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii” Mikołajem Buczakiem przewędrowałam sobie ten fascynujący kraj!

Poznałam stereotypy jakie określają poszczególne regiony i ich mieszkańców. Przywary charakterystyczne, lub tylko historycznie przypisane. Ich przyczyny, uwarunkowania i korzenie (obejrzałam „Hiszpański temperament” i „Jak zostać Katalonką” – uśmiałam się do rozpuku, również polecam!), wzajemne uprzedzenia i animozje.

Zobaczyłam najpiękniejsze miejsca oczami zachwyconego turysty, ale i lokalnych mieszkańców. Enklawy ekspatów i emerytów z bogatszych krajów. Mniejszości i ich specyfiki.

Spróbowałam lokalnych kuchni i win. Posłuchałam muzyki. Pośmiałam się z Andaluzyjczykami z Basków, z Katalończykami z Galisyjczyków i ze wszystkimi innymi z pozostałych, w tę i z powrotem!

Ale i poznałam lepiej te gorsze, smutne karty historii Hiszpanii, nie zawsze trafione idee rozwoju turystyki, trudne czasy.

„Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii” obudziła we mnie chęć podróży! Do Kraju Basków! Do Andaluzji! Do Galicji! I chęć nauki hiszpańskiego! I słońca! I kalimotxo!

W ogóle więcej Hiszpanii w życiu!

Dla tych co wybierają się do Hiszpanii kiedyś. Dla tych, co tylko chcą trochę liznąć klimatu. Dla tych, co już byli i może wrócą. Dla tych, co nie wyobrażają sobie wakacji gdzie indziej!

Czyli dla wszystkich! Znakomicie napisana, pełna ciekawostek i wiedzy, z humorem i napisana żywym, soczystym językiem książka! Polecam! Gorrrrrrąco! Entuzjastycznie!

Mam w tym roku szczęście do świetnych książek o miejscach do których chcę wrócić, pojechać!

Hiszpanio! Do Ciebie też wpadnę! Koniecznie!

PS. O Kanarach mi mało! A tam i jedzenie pyszne, i wina z wulkanicznej Lanzarote boskie, i tajemniczy Guanczowie, piraci, i willa Wintera. Najwyższy szczyt Teide! I emerytów oraz wczasowiczów z całej Europy multum. Poproszę o suplement, dalszy ciąg, drugi tom!

PS2. Czytałam na czytniku, dzięki legimi, ale już zamówiłam w papierze! Zdjęcia i ta przepiękna okładka! Muszę to mieć!

Tytuł: Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii

Autor: Mikołaj Buczek

Wydawnictwo: Poznańskie

Moja ocena: 10/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.