Close

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” – tom I – Robert Lacey

Pamiętam swoje pierwsze zetknięcie z serialem „The Crown”. Zauroczyło mnie wrażenie dokładności, precyzji, idealnego oddania historii. Oglądając serial grzebałam w sieci i sprawdzałam postaci, wydarzenia i … stroje!

I na pierwszy rzut oka serial sprawiał wrażenie absolutnie wiernie oddającego historię.

O tym, że nie do końca tak jest, przekonałam się czytając cudowną książkę „The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu”.

Dzieło Roberta Laceya, historyka monarchii precyzyjnie wskazuje uproszczenia bądź zmiany wprowadzone w historii, aby była bardziej atrakcyjna dla widza, a nie psuła zbytnio prawdziwości wydarzeń.

Podążając za przebiegiem serialu i prezentując kolejno najważniejsze postaci, książka ponownie wciąga w świat tej, bajkowej dla widza, ale przecież prawdziwej do bólu historii. Zapominamy, że w tym wszystkim są prawdziwi, żyjący nadal, mający uczucia, ludzie!

Autor raczy nas wspaniałymi smaczkami i detalami, cytuje wspomnienia innych osób. Szeroko omawia sytuacje, zdarzenia, motywacje poszczególnych bohaterów. I tak jak serial nie jest tylko o Elżbiecie, bo to przecież The Crown, a nie The Queen, tak książka też opowiada o historii wielu osób, o historii kraju. O polityce, politykach, krewnych i znajomych, przyjaciołach i wrogach.

I ilustracje! Zdjęcia z serialu są przeplatane historycznymi, wszystkie utrzymane w czarno-białej kolorystyce (w końcu poruszamy się w latach 1947-1955), oglądając czytelnik gubi się, które są które. Która to prawdziwa Małgorzata, Elżbieta a które aktorki…

Dla fanów serialu, dla wielbicieli monarchii brytyjskiej pozycja obowiązkowa! Sama czekam na kolejny tom, tak jak i na kolejny sezon serialu.

Tytuł: The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II. Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej.

Autor: Robert Lacey

Wydawnictwo: Kobiece

Moja ocena: 8/10

PS. Jerzego VI i Louisa Mountbattena wg podtytułów rozdziałów gra Jared Harris. Do poprawki w II tomie?.

452 594 thoughts on “„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” – tom I – Robert Lacey

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.