Close

„To był człowiek” – Jeffrey Archer


Sięgając, po roku przerwy, po następny tom Kronik Cliftonów, znowu obawiałam się, że nie będę pamiętała, kto jest kim i dlaczego. A jednak opowiadacz Jeffrey Archer dokonuje cudów, i w kilka chwil, w pamięci otwierają się wszystkie niezbędne klapki. Wpada się w świat Barringtonów i Cliftonów, ich krewnych, przyjaciół i wrogów.
Emma, Harry i Giles są już dojrzałymi ludźmi, osiągają kolejne sukcesy, zawsze jednak okupione ciężką pracą. Nigdy ich poczynania nie zbliżają się nawet do cienia nieuczciwości. Pisarz, polityk, prezeska ogromnego przedsiębiorstwa. Nigdy nie można im nic zarzucić. Różnie bywa z innymi członkami ich rodziny, niektórym przydarzają się różne nieprzyjemne historie, innym powija się noga. Ale Cliftonowie jako rodzina nieustająco się wspierają, pomagają sobie i wierzą w siebie. Właśnie dzięki tej trójce.
Jak zwykle w całym cyklu, autor nie oszczędza swoich bohaterów, plącze ich życia, a potem prostuje ścieżki. Ale tym razem od początku tomu czuć, że wszystko zbiega się ku końcowi. Najbardziej czarne charaktery zostają wyeliminowane. Nawet lady Virginia, choć wiele znowu namiesza i wiele krwi Cliftonom napsuje, też w końcu z jednej strony nieco łagodnieje, z drugiej dostaje nauczkę praktycznie od samej siebie. Jej chciwość zostaje ukarana mimo wydawałoby się mistrzowskiej intrygi.
Sebastian pnie się po szczeblach kariery finansowej, artystycznie uzdolniona Jessica po szczeblach artystycznej. Czasem ktoś próbuje podpiłować im szczeble, czasem sami sobie utrudniają. Nie byłby to Jeffrey Archer gdyby losy bohaterów nie komplikowały się w sposób zapierający dech w piersiach czytelnika. W tle jak zwykle kręci się Historia, Wielkiej Brytanii przede wszystkim, ale i kawałka Europy również. Pojawiają się znowu postaci historyczne i wydarzenia mające wielkie znaczenie. Wielkie dla nas wszystkich ale i osobiście dla członków rodziny.
Można się spodziewać, że wszystko się rozplącze i ułoży a na koniec autor zastrzeli nas jakimś niesłychanym zakończeniem zawieszającym akcję…
Hmmm, niestety od pewnego momentu spodziewałam się jakim zwrotem akcji zakończy się cykl. Ale jak zwykle nie doceniłam autora. Zakończenie mnie zaskoczyło. Z bólem ale godzę się z nim. Choć żałuję niesłychanie. Będę tęsknić za Cliftonami i Bartingtonami.

Tytuł: To był człowiek
Cykl: Kroniki Cliftonów t. 7
Autor: Jeffrey Archer
Wydawnictwo: Rebis
Moja ocena: 8/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.