Close

„Biel nocy” – Ann Cleeves

Wracamy na Szetlandy. Tym razem latem, co oznacza brak snu. Brak snu to rozdrażnienie i dziwne zachowania. Ale z drugiej strony to przecież spokojny, bezpieczny zakątek. Wydarzenia z ubiegłej zimy powoli się zacierają, życie na wysepkach wraca do normy. Nudnej, ale dzięki temu przewidywalnej i nie budzącej złych emocji.

Wernisaż dwóch lokalnych malarek, jednej szerzej znanej, drugiej u progu kariery, powinien odbyć się w miłej atmosferze, wśród sąsiadów , znajomych i przyjaciół, wzbudzając co najwyżej emocje ilością sprzedanych obrazów.

Ale coś poszło nie tak.

Z niewiadomych powodów przyszło bardzo mało widzów. Nieznany nikomu gość dostaje nieokreślonego ataku histerii, potem niezauważony przez nikogo znika. A następnego ranka lokalny farmer znajduje jego zwłoki wiszące w szopie na sprzęt rybacki. Zwłoki miały na twarzy maskę klauna – pierrota.

O ile fakt, że obcy facet, który popełnił samobójstwo, uprzednio doznając publicznie ataku histerii, można przyjąć wzruszeniem ramion, o tyle gdy okazuje się, że nie można go w żaden sposób zidentyfikować, nie ma dokumentów, nikt go nie znał a na dodatek to nie samobójstwo, a ktoś go zamordował, sytuacja zaczyna być niepokojąca.

Detektyw Jimmy Perez prowadzi śledztwo na swój sposób. Pyta, drąży, szuka powiązań z ludźmi i miejscami. Teraz i w przeszłości. A jak się okazuje małe społeczności na końcu świata mają swoje tajemnice. Niektóre skrywane celowo, inne po prostu to wydarzenia zbyt małej wagi, które przez lata umknęły pamięci.

I w nich trzeba szukać klucza.

Nikt tu nikogo nie goni, nie ma żadnego pośpiechu. Śledztwo toczy się leniwie, ale nie lekceważąco. Atmosfera gęstnieje od podejrzeń.

I rozwiązanie mnie całkowicie zaskoczyło!

„Biel nocy” pięknie utrzymała fascynujący nastrój „Czerni kruka”.

A wcale nie trzeba znać tamtej aby mieć pełną przyjemność delektowania się tą.

I teraz chciałabym jednak aby kolejny tom ukazał się szybko! W końcu ja nie mieszkam na spokojnych Szetlandach!

Tytuł: Biel nocy

Autor: Ann Cleeves

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Moja ocena: 9/10

PS. Kto mi powie gdzie mogę obejrzeć serial „Szetlandy”? Bardzo chcę!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.