Close

„Księżniczka i szogun” – Lesley Downer


Pochłonęło mnie niesamowite życie Okatsu w XIX-wiecznej Japonii.
Z jednej strony niewyobrażalne jest aby w kulturze, która przypisywała kobietom tak niską i nic nie znaczącą rolę, stanowiły one tak ważne ogniwa w łańcuchu władzy. Z drugiej, nie na darmo w wielu patriarchalnych społeczeństwach, istnieją przysłowia i powiedzenia oddające ducha „szyi, która kręci głową”. Skądś się to wzięło.
Poznajemy Okatsu, gdy jako córka szlachcica z obrzeży cesarstwa, nieoczekiwanie zostaje adoptowana przez możnego księcia. I to nie koniec gwałtownych i ogromnych zmian w jej życiu.
Okazuje się mądrą i sprytną, a także odważną dziewczyną, kolejna adopcja przeprowadzona w celu podniesienia jej statusu, prowadzi do przeprowadzenia wielkiego planu politycznego jej przybranego ojca i mentora.
Okatsu wychodzi za mąż za szoguna. Staje się Midai i trafia do pałacu. Ma do zrealizowania cel. Trudny ale mający uratować kraj.

Świetnie napisana książka. Bardzo osadzona w historii ale absolutnie nie nudna.
Prawdziwe postaci, prawdziwe wydarzenia oplecione warstwą fabularną, pięknie ubraną w detale strojów, architektury, kuchni, przyrody.
Zderzenie Japończyków i ich historii, tradycji, zwyczajów z pierwszymi kontaktami z barbarzyńskimi Europejczykami i Amerykanami.
Aż się prosi o wspomnienie Shoguna Jamesa Clavella. Tyle, że tam akcja dzieje się w 1600 roku i opowiada początki rodu Tokugawa (tam fikcyjny Toranaga), a tu kilkanaście pokoleń później (połowie XIX w.) spotykamy potomków i państwo przez klan stworzone i utrzymywane.
I w obliczu zamkniętych pałaców, odizolowanych władców i słabych mężczyzn, role główne grają silne kobiety.
Jedne żądne władzy, ale tylko jako środka do celu jakim jest prestiż, bogactwo i przepych.
Inne dążące do niej z pobudek bardziej szlachetnych. Dla dobra kraju, ludzi, człowieka, którego pokochały.
Piękne tło, zarówno historyczne jak i krajobrazowe, ciekawe postaci, kołowrót wydarzeń. Wielkiej polityki i małych wojenek „domowych”.
Nie jest to fascynujący Clavell, ale i tak jest bardzo dobrze.

Tytuł: Księżniczka i szogun
Autor: Lesley Downer
Wydawnictwo: Sonia Draga
Moja ocena: 7/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.