Close

„Cicha noc” – świąteczne opowiadania kryminalne – antologia

Cicha noc

Dom z szarego kamienia, z pobielonymi wykuszami okien i drzwi. W ogrodzie choinki obficie obsypane śniegiem, ścieżka widocznie odśnieżona wcześniej, teraz znowu zaczyna niknąć w bieli. Na drzwiach dekoracyjny wieniec ze świerkowych gałązek, ozdobiony kokardami i błyszczącymi ozdobami. Po otwarciu drzwi wchodzimy do ciepłego wnętrza, oświetlonego płomieniami ognia wesoło buzującymi na kominku. Na krawędzi kominka wiszą zdobne skarpety na prezenty, a w kącie pokoju pyszni się wielokolorowa, ogromna choinka. Na kanapach i fotelach wokół kominka leżą pledy i poduszki, a na stolikach czekają imbryczki z herbatą, pasujące do nich filiżanki i szklaneczki z ajerkoniakiem. W powietrzu unosi się zapach pomarańczy, goździków i ognia! A gdzieś w tle słychać ?Silent night, holy night?.

Jest klimat!

Idealny świąteczny! A w nim czai się oszust, złodziej lub zbrodniarz! I tak wspaniałe, klimatyczne, piętnaście razy! Opowiadania autorów znanych i zapomnianych, osadzone w miejskich zaułkach i arystokratycznych dworach. Wymyślne zbrodnie i nieoczywiste kradzieże. Pomysłowi złoczyńcy i sprytniejsi od nich detektywi.

Nie ma tu osobiście Sherlocka Holmesa, Helkulesa Poirot czy panny Marple, ale ich duch wyraźnie czuwa nad klimatem tych opowiadań.

Świetne są krótkie notki o autorach i utworach przed każdym z nich, bo mogą inspirować czytelnika do poszukania w bibliotekach starych książek tych zupełnie niesłusznie zapomnianych. A ten zbiór, nic tylko czytać, kubek herbaty z miodem i goździkami, albo kakao, ciepły koc, świąteczne piosenki, choinka, przygaszone światło i już! Czuć święta!

Idealna pozycja na grudzień!

Wydawnictwu Zysk i S-ka dziękuję za znakomite otwarcie sezonu przedświątecznego! ?Silent night, holy night?.

Tytuł: Cicha noc

Autor: antologia

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Moja ocena: 8/10

452 594 thoughts on “„Cicha noc” – świąteczne opowiadania kryminalne – antologia

    1. Ja po przeczytaniu dostałam takiego szmergla, że już mam wszystkie dekoracje świąteczne porostawiane?

    1. Zerknęłam na opis – i zapisuję do kolejki, bo brzmi świetnie! Dzięki za polecajkę!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.