Close

„Cisza białego miasta” – Eva Garcia Saenz de Urturi

„Cisza białego miasta” zaczyna się wyjątkowo nietypowo. Historię opowiada nam znajdujący się w śpiączce policjant, inspektor Ayala. Został postrzelony w głowę przez seryjnego mordercę, w chwili gdy chciał go ująć.

Do takiej sytuacji doprowadziło śledztwo, które zaczęło się miesiąc wcześniej. Krwawe podwójne morderstwa, stylizowane na rytualne, na dodatek powtarzające schemat sprzed dwudziestu lat. Sprawca tamtych zabójstw siedzi w więzieniu, niedługo spodziewa się pierwszej przepustki.

Niemożliwe, żeby mordował on. Naśladowca? Wspólnik? Prawdziwy zabójca?

A korzenie tajemnicy sięgają jeszcze głębiej, jeszcze dawniej.

Przepięknie opisane miasta, miasteczka i wioski Kraju Basków. Niezwykłe zabytki Vitorii i okolic, symbolika prawdziwa i dopowiedziana. Przeplatające się wątki, współczesny i ten sprzed lat, który był katalizatorem nieszczęść. Wielka miłość i namiętność tamtych bohaterów i współczesnych. Brutalne, przerażające zbrodnie, z ich inscenizowaną symboliką, nawiązującą do baskijskich mitów.

Ta książka, to więcej niż kryminał, to powieść, która opisuje region, jego zabytki, zwyczaje, ludzi, ich powiązania, namiętności, uczucia wzniosłe i niskie. I wszystko to jest czytelnikowi niezbędne do zbudowania obrazu tej zagadki. Nic się tu nie dłuży, żaden opis nie jest zbędny. Wszystko ma znaczenie. Niezwykłego klimatu nadają baskijskie nazwy miejsc, lokalnych świąt, potraw czy nazwiska właściwe dla regionu! Czytając wyszukiwałam w necie miejsca, widoki, zabytki! Genialne! Chcę pojechać do Kraju Basków!

Bardzo gorąco polecam!

I czekam niecierpliwie na dalszy ciąg, bo „Cisza” to pierwszy tom trylogii.

Tytuł: Cisza białego miasta

Autor: Eva Garcia Saenz de Urturi

Wydawnictwo: Muza

Moja ocena: 9/10

452 594 thoughts on “„Cisza białego miasta” – Eva Garcia Saenz de Urturi

  1. mam książkę ściągniętą i na czytniku i w formie audiobooka i nie wiem na co się zdecydować 🙂 ale zapoznam się na pewno, bo to jedna z niewielu książek, która ma same mocno pozytywne recenzje!

    1. Ja też miałam tak i tak, zaczęłam czytać i tak wciągnęła, że już nie zdążyłam posłuchać?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.