Close

„Emigranci. Podróż za horyzont” – Sabina Waszut

Jak dużo wiecie o emigracji z początków XX wieku do Ameryki Południowej? Ja bardzo niewiele. Dlatego z ogromną ciekawością podeszłam do lektury książki „Emigranci. Podróż za horyzont” Sabiny Waszut.

W 1902 roku rodzina biednych galicyjskich chłopów postanawia szukać szczęścia w dalekiej Brazylii. Ojciec rodziny nasłuchawszy się od wiejskiego nauczyciela o dobrobycie i łatwym życiu czekającym tam na emigrantów, podjął decyzję o podróży, której trudów nie był w stanie przewidzieć, o zmianie, na którą nie mógł być gotowy.

Podróż pociągiem do Krakowa dla rodziny Gajdów jest przerażającym doświadczeniem, a to maleńki, pierwszy krok. Ale po sprzedaniu domu i ziemi, nie ma dla nich powrotu. Podążają dalej, Oświęcim, Brema, wiele tygodni na statku…

Ludzie, którzy nie widzieli wcześniej nawet większego miasteczka, w tej podróży przeżywają szok. Pociąg, oszuści, wielkie miasto, dworzec, port oszałamiają i przerażają. Ale mimo tego strachu, rodzina Gajdów prze do obiecanego raju, własnej ziemi, dobrego klimatu, spokojnego dobrobytu w dalekiej Brazylii.

Trudna podróż, ogromne początkowe rozczarowania, dramatyczne przejścia. Historia emigrantów z Polski wciąga, pochłania, porywa. Uczucia łączące członków rodziny, zmiana pokoleniowa, czyli doroślejące w mgnieniu oka dzieci, wspierające załamanych rodziców.

Pionierskie życie w buszu, budowanie swego nowego miejsca na ziemi, choroby, strata, nowe życie, nowe uczucia.

Pięknie przedstawiona fikcyjna opowieść, starannie oparta na prawdziwych historiach osadników z Polski, którzy zasiedlili ponad 100 lat temu wioski w prowincji Parana w Brazylii. Pięknie przedstawione polskie przywary, ale i zalety, budowanie społeczności i tarcia w niej. Siła wspólnoty i jej wewnętrzne antagonizmy. Wpleciona prawdziwa postać polskiego księdza, którego niewątpliwą zasługą było dobre życie Polaków w rozwijającej się prężnie Murcii.

A na tym bogato i malowniczo rozrysowanym tle, historia Włodka i Hanny, którzy dla wizji lepszego życia porzucili znajomą biedę galicyjskiej wsi, ich dzieci Jurka i Marysi, którzy w dramatycznych okolicznościach i młodym wieku samodzielnie musieli budować swój świat w brazylijskiej dżungli.

Barwny malowniczy obraz od szarości polskiej biednej wsi, po brud wielkich miast, koszmar podróży statkiem w trzeciej klasie, zaskoczenie i zadziwienie przyrodą i klimatem Ameryki Południowej. Ludzie i ich uczucia, miłość, rozpacz, tęsknota, nadzieja, wszystko opisane tak, że rodzina emigrantów staje się nam bliska, przeżywamy ich losy, czekamy na dobre rozwiązania, serce nam się ściska gdy spotyka ich coś złego.

Wspaniały początek wielkiej opowieści, której kontynuacji nie mogę się już doczekać!

Sięgnijcie po „Emigrantów” Sabiny Waszut! To historia, która wciąga, zachwyca, i bardzo, bardzo budzi ciekawość i oczekiwanie na kontynuację!

Przeczytajcie i będziemy czekać razem!

Tytuł: Podróż za horyzont

Cykl: Emigranci

Autorka: Sabina Waszut

Wydawnictwo: Ksiąznica

Moja ocena: 9/10

Wydawnictwu „Książnica” dziękuję bardzo za egzemplarz do recenzji! Porwała mnie ta pięknie opisana, trudna podróż!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.