Close
Historia Adeli, Knedler, Czytaśka

„Historia Adeli” – Magdalena Knedler

Jakie wydarzenia mogą skłonić do porzucenia nieźle funkcjonującego własnego biznesu w malowniczym miasteczku południowych Włoch, na rzecz nieokreślonej egzystencji, w wielkomiejskim, a zatem niezbyt romantycznym, Wrocławiu.

Opowieść snuta przez autorkę jest niezwykła, trochę romantyczna, trochę ckliwa. Odrobinę zmusza do zastanowienia, zwłaszcza, że postaci, których buty można tu ubrać, i ich postawy wobec życia przemyśleć, mamy tutaj wiele.

Bo tak naprawdę, historia Adeli, to wiele historii innych ludzi, których losy Adela wiąże. Wielowątkowość zupełnie nie gubi czytelnika. Każda z osób na tej scenie ma coś do zakomunikowania.

Rodzice Adeli, i ich postawa sprzed lat wobec córki, i zupełnie inne myślenie o sobie i życiu obecnie.

Inna, ale w efekcie nieco podobna, choć bardziej smutna, historia rodziców Pawła.

Jest historia Stefanii, Waldka, Anastazji i Irenki. Niełatwa ale dramatyzmem spokojnym, bez gwałtownych i tragicznych wyskoków. Początek wspólnej drogi był gwałtowny ale potem biegła ona spokojnie, mimo bólu jaki sprawiała praktycznie wszystkim zainteresowanym. Odłamki uwierały ale oni żyli i trwali z nimi wiele lat. Odpokutowując wyimaginowane i prawdziwe winy. Godząc się z dokonanymi wyborami, ponosząc ich konsekwencje.

A Zosia i Marta, i jej rodzice. Ile możliwych błędów mogą jeszcze popełnić. Czy historia Adeli ich powstrzyma?

Paweł.

Adela.

Daniel.

„Historia Adeli” przejmuje, pokazuje różne punkty widzenia, kieruje ku filozofii „jedna dobra rzecz”. Trochę wzrusza, trochę zmusza do zastanowienia.

Ale szczerze po przeczytaniu kilku opinii, recenzji, zachęt spodziewałam się nie wiadomo jakiego dzieła. Trzęsienia ziemi.

A to ładna, romantyczna i nieco ckliwa, ale jednak lekka, łatwa i przyjemna historia. Urokliwa, ale nie mogę powiedzieć, żeby to była „najlepsza”, „najważniejsza” książka jaką ostatnio czytałam.

Dobra, sympatyczna, poruszyła ważne tematy, zostawiła miłe wrażenie. Ot, tyle. Nie zatrzęsła moim światem.

Tytuł: „Historia Adeli”

Autor: Magdalena Knedler

Wydawnictwo: Novae Res

Moja ocena: 7/10

(ech, za te dobre uczynki 8/10)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.