Close
Nasze kochane święta, Poczopko, Czytaśka

„Nasze kochane święta” – Iwona Poczopko

Wbrew pozorom to nie jest słodziutka książka gdzie w takt dzwoneczków błyskają lampki na choince a zapach pierogów i makowca zdaje się wzmagać po każdej stronie. Nie ma zakochanych rzucających się sobie w ramiona zaraz obok choinki ani uszczęśliwionych dzieci patrzących przez okno na pięknie padający śnieg.

Ale jest barwnie, choć bywa gorzko. Jest tradycyjnie, choć nie mdląco słodko.

Jest tak jak naprawdę przy naszych świątecznych stołach bywało. Bogato na półmiskach mimo kartek, kolejek i pustych półek. Niby miło a nie brakuje docinków. Niby kochająco a złośliwie. I jak w prawdziwych rodzinach, skład biesiadników przy świątecznym stole się zmieniał, jak potrawy na nim. Coś tradycyjnego ale i nowości. Coś znika, coś przybywa.

Z rozmów przy świątecznym stole można się zorientować co się dzieje w rodzinie w międzyczasie, rozwody, śluby, zawały, narodziny dzieci, emigracja, powroty i odejścia. Jak to w rodzinie.

Cztery etapy życia jednej rodziny. Cztery razy siadamy przy stole Niuty i jej córek. I ich oczami, opiniami i opowieściami poznajemy realia ich życia w od PRLu po czasy obecne. Kolacje wigilijne są cztery ale bohaterki rozmawiają, kłócą się i wspominają wydarzenia z historii rodziny ale i kraju. Czasem dopuszczają do głosu mężów, ale w tym domu to Niuta, Hanka i Marta piszą historię. A opowiadają sobie i wspominają najnowszą historię Polski. Przemian gospodarczych, politycznych i społecznych z punktu widzenia zwykłych ludzi. Jaki wpływ na ich życie miały te wszystkie wielkie i małe zrywy społeczne, które miały miejsce tuż za ich drzwiami, w ich mieście, w ich kraju.

Jaki mają najnowsze, jak są odbierane w zależności o dotychczasowych doświadczeń.

Świetna książka, opowiadająca historię oczami kobiet, tę większą i mniejszą, kraju i rodziny. Na słodko i na wytrawnie. Czasem śmiesznie, czasem wzruszająco. Jak to w rodzinie, przy wigilijnym stole.

Jestem bardzo zadowolona z mojej pierwszej tegorocznej książki! Polecam!

Tytuł: Nasze kochane święta

Autor: Iwona Poczopko

Wydawnictwo: Książnica

Moja ocena: 10/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.