Są takie książki, które się czyta dla śmiechu, są takie, których lektura podnosi nam poziom adrenaliny, ze strachu bądź złości, są pobudzające fantazję czy dostarczające wiedzy.
I na szczęście są również takie, które tłumaczą nam jak działa współczesny świat. Albo jak inni ludzie chcą, dla swoich interesów, wmówić nam, że on działa.
Obecnie w każdej minucie jesteśmy bombardowani informacjami. Radio, telewizja, portale internetowe, media społecznościowe. Telefony i wiadomości id rodziny i znajomych. Dobre, złe, szokujące. Plotki i opisy zdarzeń. Wypadki, zamachy, katastrofy, krachy i kryzysy. Im bardziej dramatyczne, tym szybciej nacierają na nas ze wszystkich stron.
Tim Harford tłumaczy czytelnikom jak mają odbierać i przez jakie filtry przepuszczać niestający zalew informacji, jakim zarzuca nas życie.
Jak odsiewać puste sensacje, jak poddawać w wątpliwość dane i badania, które nasza intuicja w pierwszej chwili podważa, a potem stłumiona ilością argumentów pozwala nam zaakceptować. Często, to pierwsze wrażenie, miało w sobie zdrowy rozsądek, któremu należało dać dojść do głosu.
A czasem po kilku dniach okaże się, że cała sprawa nie ma już żadnego znaczenia.
Jak pytać o źródła i jak dociekać jakie dane pominięto. Dlaczego te pominięte, odrzucone są ważne i mogą zmienić efekt i wynik badań. Czemu badacze i naukowcy często ulegają pokusom odrzucania lub wybierania niektórych danych. Jak samemu opierać się odrzucaniu tego co nam nie pasuje. Jak wychodzić ze swojej bańki.
Gdzie szukać wiarygodności statystyk i dlaczego w zdrowej gospodarce nie ma nic pewnego. A zmienność to jej najpewniejszy objaw.
Oraz czemu tak często winę za wszystko ponoszą systemy i komputery. A także jak można pięknie statystycznie kłamać. Jak oszukiwać wykresem i jak samemu nie dać się oszukać.
Mądra i ciekawa książka, pełna anegdot i historii, które znakomicie ilustrują pokazywany problem. Przystępny język i nierzadkie dowcipne komentarze powodują, że lektura książki o meandrach statystyki stanowi prawdziwą przyjemność.
Jedyne co mogę jej zarzucić to, to że jest tego wszystkiego za dużo. Czytałam ją na kilka doskoków bo tak, jak codziennie tonę w zalewie newsów, tak tu trochę zasypała mnie wiedza. Ale może to przypadłość blondynki?
A może właśnie zastosowałam w praktyce jedną z pierwszych porad Autora, na chwilę odsunęłam od siebie nowe informacje, aby przemyśleć kontekst, popatrzyć na sprawę z dystansu?
Tak czy inaczej, polecam!
Bądźcie ciekawi, zadawajcie pytania, wnikajcie i dociekajcie ponad miarę. Poznawajcie tło, kontekst, źródła, nie przyjmujcie łatwo „pewników”.
I filtrujcie wiadomości.
Świat będzie bardziej strawny!
Tytuł: „Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń”
Autor: Tim Harford
Wydawnictwo: Otwarte
Moja ocena: 8/10
Data premiery: 15 września 2021
Dziękuję Wydawnictwu Otwartemu za egzemplarz recenzencki.