Close

„Milcząc jak grób” – Małgorzata Rogala

„Milcząc jak grób” Małgorzaty Rogali chwilę już przywoływała mnie z półki i zachęcała do przeczytania. Opierałam się, bo najpierw recenzenckie, potem zdjęcia… a przyjemności na deser! A wiedziałam, że ta książka przyjemnością będzie! No i, że jak zacznę, to nie odłożę! I tak było!

Nowa odsłona jednej z moich ulubionych Autorek mnie nie zawiodła. Małgorzata Rogala tym razem zabiera nas wraz z (prawie) nową bohaterką komisarz Moniką Gniewosz, do małego miasteczka nieopodal Grudziądza. Pełnia jest niewielka, ukryta pośród lasów i jak to bywa, ma swoją zamkniętą społeczność. Wszyscy wszystkich znają, wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą. I nic tu się nigdy nie zdarza. Nuda i cisza. W ramach lokalnej, nieco niewiarygodnej atrakcji występuje tylko duch topielicy nad jeziorem.

Tego właśnie poszukuje Monika. Po trudnych przejściach osobistych chce znaleźć spokojne miejsce do życia dla siebie i nastoletniej córki. Zależy jej również na bliskości Grudziądza. Dlatego przeprowadza się z Warszawy na głęboką prowincję. Praca niby znana, ale nowe otoczenie powinno dać dobrą odskocznię do nowego życia. Córka Moniki, Kornelia może nie jest zachwycona zmianą, ale dość szybko się aklimatyzuje. Za to sama Monika, na komisariacie, trafia na niełatwego przełożonego i sympatycznego kolegę. I natychmiast dostaje do wyjaśnienia niepokojący wypadek. Gdy zagłębia się w dochodzenie okazuje się, że praktycznie zza każdego drzewa wyglądają zagadki i skrywane przez mieszkańców Pełni tajemnice. A miało być nudno i spokojnie.

Historia kryminalna zagmatwana jest tu w najlepszym stylu, nie ma krwawych bijatyk, pościgów i strzelanin, za to są podrzucane różne tropy i wodzenie za nos.

A do tego świetnie oddany klimat małej, zamkniętej społeczności, w której z jednej strony rządzi plotka, a z drugiej wszystko się ukrywa przed obcymi.

Jakie tajemnice ukrywają rękodzielniczka tworząca niezapomniane porcelanowe cacka, właściciel pensjonatu nad jeziorem czy popularny pisarz? Co kryje senna Pełnia?

Oprócz problemów, które tlą się w rodzinie czy społeczności, Autorka znakomicie oddała piękno przyrody, przejmującą atmosferę mrocznego lasu, czy budzące lęk, mimo że niewielkie, ale głębokie jezioro. I porzucony dom! Mam ciarki na jego wspomnienie.

Obyczajowe tło, aktualne problemy społeczne dorosłych i nastolatków, kryminalna zagadka i lekki powiew niewytłumaczalnej grozy. Obrazowość opisów, lekkość i piękno języka. Jestem znowu zauroczona, znowu czekam na dalszy ciąg. Jestem pewna, że lasy wokół Pełni kryją niejedno, a prywatne tło losów Moniki też będzie miało dla czytelnika wiele niespodzianek.

Polecam serdecznie!

Tytuł: Milcząc jak grób

Cykl: Monika Gniewosz

Autorka: Małgorzata Rogala

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Moja ocena: 9/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.