Close

„Morderców tropimy w czwartki” – Richard Osman – RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Ciągle mówię, że chciałabym już iść na emeryturę. Bo mogłabym wtedy więcej czytać. A gdybym jeszcze mogła mieszkać w Coopers Chase?

Coopers Chase to ekskluzywne osiedle dla seniorów. Zapewnia doskonałe warunki zamieszkania, opiekę, basen, spa, gry i rozrywki zarówno fizyczne jak i umysłowe. A do tego mieszkańcy tworzą niezliczoną liczbę aktywnie działających klubów i stowarzyszeń. Jednym z nich jest Czwartkowy Klub Zbrodni, w którym czworo emerytów pasjonuje się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych.

Gdy w okolicy zostaje popełniona zbrodnia, sprytni klubowicze postanawiają wspomóc policję w śledztwie. A mają predyspozycje, Joyce była pielęgniarką, Ron znanym aktywistą i działaczem politycznym, Ibrahim psychologiem a Elisabeth…. ma tajemniczą przeszłość i wielu przyjaciół wszędzie.

Atmosfera małego brytyjskiego miasteczka i grupki żwawych staruszków przypomina trochę tę z Mary St. Mead. Za moment na herbatkę wpadnie panna Marple. Starsi państwo świetnie łączą siły, wiedzę i predyspozycje w celu odkrycia sprawców zbrodni. Po drodze kolejno odkrywają kilka zaskakujących tajemnic, niektóre ujawniają, inne starannie zachowują dla siebie. Jest zabawnie, ale bywa też wzruszająco. Tęsknota za tymi, którzy odeszli lub odchodzą jest w takim ośrodku przecież nieuchronna.

Policja w osobie doświadczonego nadkomisarza i młodej posterunkowej prowadzi śledztwo, odrobinę wodzona za nos przez Czwartkowy Klub Zbrodni, ale ponieważ śledztwo posuwa się naprzód, nikt nie protestuje zbytnio.

Bardzo sympatyczna lektura, pozbawiona przemocy, krwawych i brutalnych scen, a spełniająca wszystkie warunki kryminału. Zagmatwane zagadki, dobrze umotywowane zbrodnie, historie sprzed bardzo wielu lat i sprzed kilkunastu, mające swoje reperkusje obecnie. Tajemnice, które należy odkryć i takie, które trzeba zachować. Świetni bohaterowie z całym wachlarzem specyficznych cech, wad i zalet.

Akcja toczy się wartko mimo, że bohaterowie często mają problemy z szybkim poruszaniem, a brytyjski humor, może nieco ironiczny i niezbyt żywiołowy, sprawia czytelnikowi prawdziwą przyjemność. Trochę uśmiechu, trochę wzruszeń….

Nadal podtrzymuję, że chciałabym spędzić emeryturę w takim miejscu… nie to, żeby tam kogoś od razu musieli mordować dla mojej rozrywki….

Polecam świetną lekturę, która po pierwsze prosi się o kontynuację (nawet mam wrażenie, że autor zostawił sobie furtkę i mam nadzieję, że z niej skorzysta), bardzo chętnie spotkałabym Czwartkowy Klub Zbrodni ponownie. Po drugie jej obrazowość natrętnie nasuwa myśli o ekranizacji… (podobno trwają rozmowy!)

Moje typy to Judi Dench jako Elisabeth, Maggie Smith jako Joyce, Jim Carter jako Ibrahim, Michael Gambin jako Ron!

Co Wy na to? Przeczytajcie książkę i koniecznie dajcie znać, kogo widzicie w obsadzie!

Tytuł: Morderców tropimy w czwartki

Autor: Richard Osman

Wydawnictwo: Muza

Moja ocena: 8/10

Data premiery: 14.10.2020

Wydawnictwu Muza dziękuję za egzemplarz recenzencki! Świetnie się bawiłam przy tej lekturze.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.