Close

„Nawiedzony dom” – John Boyne

Nawiedzony dom

Londyn, druga połowa XIX wieku, czas uwielbienia dla Charlesa Dickensa, jego powieści i opowiadań… mglisto, ponuro i jakoś tak… przerażająco.

Eliza Caine, młoda, ale nieatrakcyjna nauczycielka, po śmierci ojca, dowiaduje się, że dom nie należał do rodziny i nie ma gdzie mieszkać. Postanawia zostać guwernantką i opuścić Londyn.

Odpowiada na dość enigmatyczne ogłoszenie i zostaje zatrudniona w zagubionej w mgłach posiadłości, w Norfolk.

Zagadkowość ogłoszenia początkowo na miejscu również nie bardzo się wyjaśnia. Wielki dom, w którym są podopieczni guwernantki, ale trudno spotkać kogoś dorosłego.

Niedopowiedzenia, tajemnice i przerażające sny… i dziwne wypadki, które przytrafiły się jej poprzedniczkom. Pięciu na przestrzeni roku.

Eliza, sprytna i mocno stąpająca po ziemi prowadzi swoje śledztwo. Przepytuje gospodynię, pastora, prawnika, przyjaciółkę rodziny i dowiaduje się co zaszło w Gaudlin Hall. Czy uda jej się uniknąć losu poprzednich guwernantek? Czy uda jej się opuścić Gaudlin Hall?

I to zakończenie! Brrrrr!

Świetna powieść grozy. Klimat tak obrazowo odmalowany, że czułam wilgoć mgły, wicher szarpał mną jak Elizą. Ponure gmaszysko, tajne przejścia, nieotwierające się okna.

A inne odczucia! Dreszcze i gęsia skórka murowane!

Każdy kto lubi poczuć chłód nierzeczywistej dłoni na kostce nóg, powiew dziwnego wiatru na karku, musi przeczytać „Nawiedzony Dom”. Przednia rozrywka w tym gatunku.

Polecam!

Tytuł: Nawiedzony Dom

Autor: John Boyne

Tłumacz: Dorota Lachowicz

Wydawnictwo: Stara Szkoła

Moja ocena: 8/10

452 594 thoughts on “„Nawiedzony dom” – John Boyne

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.