Close

„Powódź” – Paweł Fleszar

Powódź

Kiedy Kris, wojskowy z małego Miasteczka, dowiaduje się o samobójstwie przyjaciela z dzieciństwa, to mimo wieloletniego rozluźnienia kontaktów postanawia zbadać sprawę.

Piękna dziewczyna ze zdjęcia na odwrocie listu pożegnalnego Kuby wydaje się być niezłym tropem do podjęcia, ale mimo oficjalnych i nieoficjalnych poszukiwań, nikt jej nigdy nie widział. Za to Kris trafia na coraz brzydsze sprawy. Śliczny, turystyczny Kraków, ośrodek kultury, nauki i sztuki pod wygładzoną powierzchnią kryje koszmarne brudy, handel żywym towarem, filmy snuff, gangsterskie porachunki. I tak jak wzbierają wzburzone wody Wisły, tak koszmarne sprawy buzują i wypływają na powierzchnię.

Kris wsparcie ma nietypowe, dwoje nastolatków, nieco znudzonych wakacjami, ale za to sprytnych i bystrych. Jedno ma zacięcie hakerskie, drugie zdolności aktorskie. Wszystko przydatne.

I może niesympatyczny, ale wspierający policjant. Oraz kolega sprzed lat.

Akcja dziejąca się na przestrzeni kilku dni, początkowo niespieszna potem nabiera pędu. Dramatyczne przeżycia, szybki romans, i zaskakujące zakończenie.

Zabieg z notatkami prasowymi na początku rozdziałów jest świetny. Czytelnik dostaje do ręki po jednym puzzelku, na pierwszy rzut oka nigdzie nie pasującym. A na koniec, nie musisz sięgać po ten puzzel, od razu wiesz, który, gdzie i jak pasuje!

Bardzo podobało mi się wplecenie w dorosłe życie, dziecięcych fascynacji książkami o Indianach i posłużenie się do porozumienia dwóch dorosłych facetów kodów znanych im z dzieciństwa.

Świetne postaci nastolatków, no i oczywiście główna, przyćmiewająca chwilami wszystko inne, atrakcja – powódź.

Deszcz w opisach Autora pada tak sugestywnie, że czułam wilgoć, miałam wrażenie mokrych ciuchów. Zbliżająca się kumulacja fali powodziowej budzi emocje, a zerwana barka uderzająca w most spowodowała, że z tramwaju wyskakiwałam w ostatniej chwili!

Polecam!

I chętnie sięgnę po kolejne książki Autora!

Tytuł: Powódź

Autor: Paweł Fleszar

Wydawnictwo: Księży Młyn

Moja ocena: 8/10

2 thoughts on “„Powódź” – Paweł Fleszar

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.