Pamiętam jak uwielbiałam kultowe 997, jak emocjonowałam się śledztwami, z wypiekami na twarzy oglądałam rekonstrukcje wydarzeń. Niektóre sprawy budziły emocje na dłużej, były później wielokrotnie omawiane i dyskutowane. Zostawały w pamięci. Potem pojawiła się gazeta „Detektyw”, pełna opowieści utrzymanych w podobnym reportażowo – fabularnym stylu. Również zaczytywana do granic wytrzymałości papieru.
Od trzech lat otrzymujemy zgrabne połączenie tamtych formatów, w znakomitym literackim wydaniu.
Już jutro, 6 listopada, o godz. 22:00 będziemy mogli zobaczyć (na kanale Crime+Investigation Polsat) pierwszy odcinek trzeciego sezonu programu „Opowiem CI o zbrodni”. Najlepsi polscy autorzy kryminałów przedstawią w kolejne piątkowe wieczory stare sprawy, rozwiązane i nie. Niektóre zakończone wyrokiem, ale czy właściwym? Czy wobec faktycznego sprawcy? Inne nadal nierozwiązane…
A 12 listopada premierę będzie miała książka pod tym samym tytułem, zawierająca siedem historii, w formie mniej lub bardziej fabularyzowanych reportaży, autorstwa wspomnianych mistrzów kryminału. Sięgnęli po stare, prawdziwe zbrodnie, badali akta, zbierali materiały, spotykali się ze skazanymi i przedstawili nam te zdarzenia w sobie właściwy sposób.
Katarzyna Bonda we współpracy z Bogdanem Lachem opowiedzieli nam historię zamożnej i zarazem niebywale skąpej wdowy. Igor Brejdygant opisał głośną sprawę zaginięcia kobiety z dwoma małymi córeczkami, w której w przez pół roku śledczy dawali się zwodzić sprawcy… Robert Małecki przedstawił historię niewyjaśnionego zaginięcia pewnej dziennikarki. Max Czornyj zrelacjonował nam sprawę brutalnego zabójstwa trzech osób, która nieoczekiwanie znalazła finał po 20 latach. Wojciech Chmielarz opowiedział tragiczną historię miłosną, w której pokazał jak niebezpieczne mogą być kobiety. Małgorzata i Michał Kuźmińscy opisali sprawę, sprzed wielu lat, która przeraża do szpiku kości. Serio. Joanna Opiat-Bojarska natomiast weszła w skórę sędzi rozpatrującej sprawę zabójstwa nieletniego przez innego nieletniego. Czy ta sprawa została poprowadzona właściwie?
A do tego wszystkiego otrzymujemy jeszcze wstęp od samego Michała Fajbusiewicza!
Jedne opowiadania są bardziej reporterskie, chłodno opisują zdarzenia, wyniki badań, przekazują zeznania świadków, inne są beletryzowaną opowieścią któregoś z bohaterów tamtych zdarzeń. Niektóre są bardziej mroczne i brutalne, ale wynika to z charakteru sprawy, zwyrodnienia zabójcy. Inne pozostawiają w niepewności, czy skazany, to na pewno morderca, lub czy puszczony wolno, jest aby niewinny.
Tylko jedna z tych, prawdziwych i z pewnością swego czasu głośnych, historii gdzieś mi się po pamięci kręciła, o innej (chyba najbardziej potwornej) nie słyszałam, ale z pewnością już o niej nie zapomnę!
Wciągające i przerażające zarazem, dla wielbicieli kryminałów, zwłaszcza tych z życia – lektura obowiązkowa!
Oglądacie poprzednie sezony?
Czytacie zbiory z tej serii?
Wydawnictwu Skarpa Warszawska dziękuję za egzemplarz recenzencki!
Kot śledczy docenia również gadżety ?
Tytuł: Opowiem CI o zbrodni
Autorzy: Katarzyna Bonda i Bogdan Lach, Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Max Czornyj, Igor Brejdygant, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat – Bojarska
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Moja ocena: 8/10
Nie oglądam, ale czytam 🙂 A przynajmniej czytałam dwa poprzednie tomy. Nie, jeszcze inaczej! Pierwszego słuchałam, a drugi czytałam 🙂 Trzeci na pewno wyląduje na czytniku, ale na pewno nie zdążę sięgnąć po niego w tym roku 🙁
Ja kiedyś chciałam oglądać ale bardzo mnie zniechęcił głos i maniera mówienia pani Bondy.
Ale do czytania genialne!