Close

„Ostatnie życzenie” – Andrzej Sapkowski

Ostatnie życzenia

Ostatnio poczułam się otoczona i osaczona ze wszystkich stron przez Wiedźmina. Ogromne plakaty, nagłówki na portalach, miliony postów i stories na IG. Ale zanim obejrzę serial – odświeżę książki!

I po otwarciu „Ostatniego życzenia” przepadłam! Od razu przypomniało mi się, dlaczego czytając pierwszy raz, natychmiast zrozumiałam fenomen tej opowieści.

Cały kompletny świat zamieszkany przez ludzi i nieludzi. Elfy, krasnoludy, diabły, potwory wszelkiej maści i skomplikowanego nazewnictwa. Oraz czarodziejki i czarodzieje. I wiedźmini.

Królestwa, królowe, księżniczki, wojny, napaści, bitwy.

Krwawe i brutalne, ekscytujące i straszne. I dowcipne!

Genialna zabawa znanymi motywami, baśniami i wątkami. A także przysłowiami i porzekadłami.

Historia Wiedźmina Geralta, mutanta do wynajęcia, prowadzi nas od jednego jego zlecenia fo innego, wędrując przez królestwa Nilfgaardu, Cintry aż po Kraniec Świata. „Tam gdzie, tam gdzie…

⁃ Dobranoc – powiedział diabeł”

Przed pierwszym spotkaniem z Sapkowskim (a było to prawie 20 lat temu) nie czytałam nic z gatunku fantasy. I szczerze mówiąc, później też niespecjalnie mnie do niego ciągnęło. Ale Wiedźmin jest pochłaniający, wciągający, urzekający!

„Ostatnie życzenie” to kilka historii Geralta z Rivii połączonych jego rekonwalescencją w zaprzyjaźnionej świątyni bogini Melitele, po krwawej i wyczerpującej walce ze strzygą.

Poznajemy historię potwora Nivellena, królewny Renfri i rzezi w Blaviken, Jeża z Erlenwaldu i dziecka Niespodzianki z Cintry, diabła Torque i Lille z Krańca Świata a także przyjaciela Geralta barda Jaskra i czarodziejkę Yennefer. Większość tych postaci będziemy spotykać wielokrotnie w kolejnych tomach. W następnych niesamowitych przygodach Geralta.

Nawet jak nie lubicie fantasy, spróbujcie, baśnie Sapkowskiego dla dorosłych, urzekają lepiej niż bracia Grimm, Charles Perrault i Brzechwa Dzieciom!

Polecam!

PS. Obejrzałam 1 odcinek serialu! Jest cudowny! Rzadko odpowiadam na zew seriali – tu dam się wciągnąć!

Tytuł: Ostatnie życzenie

Autor: Andrzej Sapkowski

Wydawnictwo: Supernowa

Moja ocena: 8/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.