Close

„Przerwana kołysanka” – Natasza Socha

Samobójstwo czy zabójstwo?

Praktyczny brak śladów. Ofiara o zaskakująco minimalistycznym podejściu do życia. Od niedawna wynajmowany dom. Ascetyczne wyposażenie. Brak bliskich, przyjaciół, znajomych. Skąpe kontakty z sąsiadami.

Kto i dlaczego zabił Karolinę Markowską? Co mogło leżeć u podstaw motywu zabójcy? Miłość? Zazdrość? Namiętność? Szaleństwo? Pieniądze?

Niby nikt o ofierze nic nie wiedział, nikt jej nie znał, ale sprytna policjantka prowadząca sprawę powoli wyciąga z sąsiadów, dawnych znajomych, pracodawców i nieutrzymującej kontaktów rodziny informacje, których splot doprowadzi ją do mordercy.

Sprawę prowadzi doświadczona policjantka, ciesząca się sławą doskonałego śledczego. Umie znaleźć trop i podążyć za nim, gdy inni by się poddali. Florentyna jest oryginalna, zdystansowana i ciągnie się za nią opinia korzystającej z niespotykanych, a może nawet nieco nadnaturalnych metod. Koledzy i koleżanki nie przepadają za nią, choć nie odmawiają znakomitej skuteczności.

Brak brutalności, krwawych scen, samochodowych pościgów i strzelanin. Za tu szukanie powiązań i głęboko ukrytych relacji. Emocji prowadzących do zbrodni.

Policjantka z mroczną osobistą historią w tle i własnymi problemami, ale i walcząca z tym mrokiem nieszablonowo. Florentyna budzi życzliwość i sympatię, jest sprytna, inteligentna i umie korzystać z nie do końca wiarygodnych nawet dla niej samej metod. Ale skoro działają.

Ciekawie poprowadzona akcja, wiarygodne motywy i ukryte relacje, i bardzo zaskakujące rozwiązanie. Bardzo.

Pochłonęłam tę historię, wciągnęła i zaskoczyła finałem. Nie ukrywam, że z przyjemnością spotkam Flo ponownie, przy kolejnej sprawie.

Natasza Socha, dotychczas przecież znana z powieści obyczajowych, często okraszonych humorem, świetnie sprawdziła się w nowym dla siebie gatunku, klasycznym kryminale.

„Przerwana kołysanka” otwiera bowiem wraz z „Gdzie jest Emma” Magdy Stachuli, serię Grey Book. Równolegle ukazujące się kolejne tomy krótkich, zwartych historii kryminalnych, łączonych wątkami głównych bohaterek. Spójna, ciekawa szata graficzna okładek zachęca do odkrycia kryjących się w nich zagadek.

Serdecznie polecam!

Tytuł: „Przerwana kołysanka”

Autorka: Natasza Socha

Cykl: GreyBook Florentyna

Wydawnictwo: Purple Book

Moja ocena: 8/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.