Close

„Świetlne ostrze” – Andrea Camilleri

Komisarz Montalbano śni niezwykle realistyczny, a jednocześnie koszmarny sen. A po przebudzeniu ciągle ma wrażenie, że był to sen proroczy.

Niezidentyfikowane zwłoki w spalonym samochodzie na pustkowiu, okradziona piękna młoda żona właściciela supermarketu i tunezyjscy pracownicy rolni. Jaka tajemnica łączy te pozornie niepowiązane zdarzenia i osoby?

Jak z rozwikłaniem tej sprawy poradzi sobie Salvo, nieoczekiwanie rozproszony nową znajomością z piękną i wyraźnie nim zainteresowaną właścicielką galerii sztuki. Kto i dlaczego zabił? Czy uda się namierzyć i schwytać sprawcę? I jak bardzo zaboli komisarza ukłucie świetnego ostrza?

Uwielbiam cykl historii kryminalnych z komisarzem Montalbano w roli głównej. Tajemnice zwykłych ludzi, zbrodnie napędzane namiętnością, zawiścią czy pieniędzmi, ukazane na tle pięknej i ciągle niezwykłej Sycylii. Z nieoczywistymi charakterami mieszkańców, cieniami mafijnych powiązań i trwale już wrosłym w pejzaż problemem imigrantów.

Z palącym słońcem, kurzem wzbijanym na żwirowych drogach, wąskimi zaułkami uliczek prowadzących plątaniną między kamieniczkami o odrapanych i wyblakłych fasadach. Wiatrem nad spokojnym morzem, cicho obmywającym rozległe plaże lub nad falami bijącymi z wściekłością o skały.

Andrea Camilleri pisał tak niezwykle, że czytając te historie, usiłując odgadnąć kto popełnił zbrodnię, czuję charakterystyczny zapach śródziemnomorza. Rozgrzanych upałem kamieni, pinii, figowców i rozmarynu, czuję na ustach sól osadzaną wiatrem znad morza. Mrużę oczy oślepiane ostrym słońcem.

Nieustająco uwielbiam współpracowników komisarza, Catarellę z jego trzaskaniem drzwiami i nieokiełznanym przekręcaniem nazwisk petentów komisariatu, sprytnego Fazia z jego manią danych osobowych, ogniście przystojnego Mimiego Augello.

Ciągle czekam na jednoznaczne rozwiązanie osobistego wątku Salvo z piękną Livią z Boccadasse. I ze smakiem oblizuję się na samo wspomnienie smakołyków, które pochłania komisarz.

Ponownie polecam Wam spotkanie z Montalbanem. Jest zbrodnia, zagadka, klimat i Sycylia! I jeśli nie czytaliście żadnej z książek tego cyklu to możecie zacząć od tej! A potem wracać do właśnie wznawianych przez wydawnictwo początkowych tomów cyklu! Będę o nich przypominać!

Tytuł: Świetlne ostrze

Cykl: Komisarz Montalbano t. 19

Autor: Andrea Camilleri

Przekład: Maciej A. Brzozowski

Wydawnictwo: Noir Sur Blanc

Moja ocena 9/10

Wydawnictwu Noir Sur Blanc dziękuję za egzemplarz recenzencki!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.