Close

„Przyczajony geniusz” – Jacek Wakar

Kto nie zna Janusza Gajosa? Wspaniałego aktora miliona niezwykłych ról?

Jacek Wakar poprosił 21 osób, bardzo znanych aktorów i reżyserów, o opinie, wspomnienia, historie związane z Gajosem. I wszyscy Ci wielcy ludzie polskiej sceny i filmu mówią jednym głosem: niezwykle skromny, fachowiec najwyższej klasy, utalentowany ale i pracowity! Spokojny, nieco wycofany ale z poczuciem humoru i wyczuciem chwili.

Wszyscy wspominają dwie role, które aktora mniejszego formatu mogłyby zakuć w maski nie do zdarcia: Janka Kosa i woźnego Tureckiego. A w jego przypadku stały się rolami, owszem przydającymi olbrzymiej popularności przed wielu laty, ale obecnie ukrytymi pod milionem innych twarzy Gajosa. Różnych, coraz lepszych, okrutnych, dobrotliwych, budzących uśmiech i nuty wzruszenia.

Te dwadzieścia jeden wywiadów to wiele smaczków zza kulis teatralnych i planów filmowych. Anegdoty i wspomnienia, z których wyłania się człowiek obdarzony niezwykłym talentem ale i pracowitością i zawodowstwem najwyższej klasy. Nie wiedziałam o wspomnianej tu kilkukrotnie wielkiej pasji pana Janusza, fotografii. Realizuje ją, jak wszystko co robi, z zaangażowaniem i z niego wynikającym znawstwem. Muszę „upolować” wystawę, album. Chcę zobaczyć kolejną „twarz” Aktora.

Wszyscy wielcy mówią o nim w samych superlatywach, ale czuć w tych wypowiedziach szczery podziw, szacunek i sympatię.I często sami podkreślają, że On nigdy o nikim nie mówi źle. Wielki Aktor – dobry człowiek.

Świetnie spisane wywiady, mimo, że przecież ciągle o tym samym, to niepowtarzające się pytania. Świetnie zapisany charakter rozmówców w odpowiedziach. I Janusz Gajos, w tym wszystkim, skromny, cichy, gdzieś może z tyłu i z boku, a skupiający absolutnie całą uwagę.

Gorąco polecam!

Tytuł: Przyczajony geniusz

Autor: Jacek Wakar

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne

Moja ocena: 9/10

PS. Strasznie żałuję, że w poniedziałek 22.10.2019, nie ma mnie w Warszawie. Spotkanie z autorem, z udziałem Janusza Gajosa, w Teatrze Narodowym to będzie coś wspaniałego!Teatr Narodowy, Scena przy Wierzbowej, godz. 19:00!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.