Close

„Punkt widzenia” – Małgorzata Rogala

Seria o Górskiej i Tomczyku jest z pewnością jedną z moich ulubionych. Sympatyczni bohaterowie, nienachalny wątek prywatny, a sprawy ciekawe i z nieoczywistymi rozwiązaniami.

W każdym tomie sprawa, którą policjanci mają do rozwiązania, ma ważne i aktualne tło społeczne.

Tym razem jest wstrząsająca, jej motywy i przesłanki osłupiające, a postawy prezentowane przez wplątane osoby porażające.

Społeczne przyzwolenie na traktowanie seksu, jako czegoś co się mężczyźnie należy, a kobieta jest tylko narzędziem do tego, jest w społeczeństwie potworne.

Tzw. gwałt koleżeński, imprezowy wiktymizuje ofiarę dwukrotnie.

Sugerowanie, a nawet wskazywanie wprost winy kobiety, bo „krótka sukienka”, „bo pijana”, „bo cycki wywala”, „bo pocałowała” powoduje we mnie niesłychany wzrost agresji. A poddawanie w wątpliwość winy oprawcy, „bo to przystojny i miły chłopak, same na niego lecą…”, wyzwala najgorsze instynkty.

Ułomność, to nawet nie jest ułomność, to jakaś koszmarna, potworna czarna dziura, naszego systemu prawnego, pokazana w tej książce powala dodatkowo.

Jak przewidywałam, skończyłam czytać wieczorem, a buzujące emocje długo nie pozwalały mi zasnąć! Wstałam rano i jeszcze miałam szczękościsk ze złości!

I co z tego, że miałam przecież świadomość wcześniej, że tak jest, że takie sprawy się zdarzają (wrrr, nie zdarzają, dzieją ciągle!!!), ale jak mogę uchronić własną córkę? Jej koleżanki? Obce, napotykane na ulicy dziewczyny? Koszmar!

Absolutnie to książka obowiązkowa. Przecież niby ma to być rozrywka, beletrystyka, kryminał ale przesłanie potrząsa!

Nawet nie jestem w stanie odnieść się do wydarzeń prywatnych z życia Agaty i Sławka, przecież też niebłahych.

Autorce dziękuję za poruszenie tego, niełatwego tematu. To nie była łatwa rozrywka. Ale im więcej poruszonych do głębi, tym większa świadomość problemu. I rosnące odrzucenie dla gwałcicieli wszelkiej maści. Nawet tych „tylko słownych”.

Przeczytajcie koniecznie!

Obowiązkowo!

Tytuł: Punkt widzenia

Autor: Małgorzata Rogala

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Moja ocena: 10/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.