Close

„Sprawiedliwy oprawca” – Aleksandra Marinina – PRZEDPREMIEROWO

Dlaczego jeden wysoko postawiony generał, prosi drugiego wysoko postawionego generała, o zorganizowanie bezpiecznego powrotu do Moskwy, zwalnianemu właśnie z obozu pracy przestępcy?

Kim jest ten człowiek? Dlaczego wielu ludziom miałoby zależeć na jego schwytaniu bądź śmierci? Co wie, albo co potrafi? I jak go ochronić?

Niezwykłe zlecenie otrzymuje major Anastazja Kamieńska. I mimo wielu przeszkód, wykonuje je znakomicie.

Potem wraca do swojej codziennej pracy. Bo trup ściele się gęsto.

Nagle dziwnym trafem popełniają samobójstwa, padają ofiarami wypadków lub zabójstw osoby z politycznego świecznika. Niby wszystkie sprawy są proste i jasne, tłumy świadków, przyznający się natychmiast sprawcy. Nic tu nie wymaga nawet chwili kryminalnego śledztwa, ale Nastii coś w nich nie pasuje.

Następnie ofiarami tajemniczych morderstw w rozmaitych okręgach całej Rosji padają nieuchwytni dotychczas sprawcy brutalnych, seryjnych zabójstw dzieci bądź staruszków.

Cóż za niespotykany nawał niemożliwych do ogarnięcia spraw. Nastia kopie w aktach, węszy, pyta, myśli, kombinuje, układa tabele i wykresy, analizuje…

I mimo, że część tajemnic czytelnikowi wyjaśnia się szybciej niż sprytnej major, to węzeł całości do końca stanowi zagadkę.

Aleksandra Marinina mistrzowsko powiązała wydawałoby się niemożliwe sprawy. Zamysł i metody morderstw z jednej strony wydające się niewiarygodne, są tak uprawdopodobnione w każdym miejscu, że czuć rękę znakomitej „kryminalistki”!

Niesłychanie podobały mi się opisy metod pracy Aśki. Zarówno tej analitycznej, polegającej na grzebaniu w aktach, tworzeniu tabel i wiązaniu wątków różnych spraw, jak i operacyjnej, przy ochronie transportowanego Pawła. Major Kamieńska jest po prostu bardzo fajną, mądrą i zarazem sympatyczną babką.

Kolorytu nadaje minimalny dodatek tła obyczajowego, ten kochany mąż, Aleksander, porządny przełożony, fajni, różnorodni współpracownicy, oraz oczywiście Moskwa, jej metro, ulice, charakterystyczne miejsca.

Bardzo dobry kryminał, z ciekawą, niejednoznaczną i wielowarstwową zagadką. Polecam!

A ja muszę odświeżyć stare sprawy Nastii!

Tytuł: Sprawiedliwy oprawca

Autor: Aleksandra Marinina

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Moja ocena: 8/10

Za przedpremierową możliwość zgłębiania kryminalnych zagadek Moskwy i Rosji, w towarzystwie major Kamieńskiej, bardzo dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona!

2 thoughts on “„Sprawiedliwy oprawca” – Aleksandra Marinina – PRZEDPREMIEROWO

  1. muszę przyznać, że nie czytałam jeszcze żadnej książki autorki… słyszałam w sumie różne opinie na jej temat, ale chyba w końcu będę musiała się sama przekonać… czy serię koniecznie trzeba czytać od początku czy da się połapać w osobnych tomach?

    1. Spokojnie można czytać odrębnie. Ja już bardzo dawno kilka poprzednich czytałam i z pewnością nie wszystko, i nie po kolei, a frajdę miałam! I wtedy, i teraz!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.