Close

„Szczęśliwy los” – Małgorzata Starosta

Od dawna moim ukochanym gatunkiem są komedie kryminalne. Niewątpliwie to zasługa dzieciństwa przesiąkniętego Joanną Chmielewską. I choć czytam z prawdziwą przyjemnością również inne gatunki, to komedie kryminalne sprawiają mi najwięcej radości.

I właśnie odkryłam kolejną!

Rzecz jest o czterech przyjaciółkach, mieszkankach Łodzi, którym szczęśliwy los pozwala na spełnienie marzenia z młodości. Dziewczyny chciały prowadzić pensjonat nad jeziorem. Teraz wygrana w lotto im to umożliwiła. Wybrały idealne miejsce na Podlasiu i pojechały sfinalizować umowę.

Babibór Podlaski to miejscowość niewielka ale z wielką legendą i niezwykłymi zwyczajami i historiami. Wszystko to będzie miało wpływ na realizację planów Alicji, Basi, Julki i Lilki, które nawet nie zdają sobie sprawy jak bardzo trafnie odnalazły swoje miejsce na ziemi.

Ale to kryminał. Zatem pierwszej nocy w nowym domu wydarza się zbrodnia. O poranku dziewczyny znajdują swą gospodynię i zarazem sprzedającą im dom – martwą. Z nożem w plecach, zatem bezsprzecznie zamordowaną. Łatwo zgadnąć, że stają się pierwszymi podejrzanymi.

A na miejscu zbrodni momentalnie pojawiają się plenipotent zamordowanej i lokalny komendant posterunku policji. Oraz pośrednik handlu nieruchomościami, dziennikarz, adwokat, posterunkowy, listonosz i sołtysowa… kto żyw, ten ciekaw i cała wioska żyje sensacją i ochoczo uczestniczy w śledztwie.

Feeria charakterów, obłęd osobowości!

Fantastyczny język z mnóstwem podlaskich regionalizmów, cudne zróżnicowane postaci i wspaniały klimat. Lokalne legendy i opowieści wplecione w fabułę. Malowniczo opisane piękne drewniane domy o bogato zdobionych okiennicach, lasy, łaki, jezioro, życie wioski, w której niby wszyscy wiedzą wszystko o innych, a jednak udało się tam utrzymać taką tajemnicę, która dopiero po latach przynosi niezwykłe reperkusje.

Dowcip sytuacyjny i językowy jaki uwielbiam, odniesienia do popkultury i literatury budzące we mnie tylko wspaniałe skojarzenia. Zagadka z nieoczywistym rozwiązaniem i ogólne wrażenie jakby Autorka kolejno realizowała zapisy z listy, którą mogłabym sporządzić i zatytułować „co musi być w komedii kryminalnej, aby mi się podobała”!

Polecam wam tę świetną komedię i czekam niecierpliwie na dalszy ciąg zdarzeń w Siedlisku!

A zanim Autorka je napisze, przeczytam trylogię autorki „Pruskie baby”! Już zamówiona! Liczę na kolejną znakomitą zabawę!

Tytuł: Szczęśliwy los

Cykl: Siedlisko

Autorka: Małgorzata Starosta

Wydawnictwo: Vectra

Moja ocena: 9/10

PS. Tam w okolicach Wrocławia coś jest w wodzie czy powietrzu? Starosta, Kisiel, Ferenz? Cóż za fantastycznie piszące baby!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.