Close

„Tajemnica odnalezionego płótna Cezanne’a” – M. L. Longworth

Emerytowany listonosz znajduje w swoim mieszkaniu w Aix-en-Provence obraz. A że przed laty było to mieszkanie Cezanne’a, to sugestia autorstwa nasuwa się sama. Ale zanim listonosz zdąży obraz chociażby pokazać fachowcom, zostaje brutalnie zabity. W splądrowanym lokalu, przy zwłokach, służby zastają nieoczekiwanie amerykańską profesor, specjalistkę od twórczości Cezanne’a, ale obrazu o którym listonosz powiedział kilku osobom, tam nie ma.

W roku 1885 w Aix-en-Provence, w słynnej cukierni pracuje jako ekspedientka młodsza siostra rzeźbiarza Philippe Solariego. Dziewczyna poznaje Paula Cezanne’a i szybko znajduje z nim wspólny język. Czy zostanie jego muzą?

Sędzia Verlaque wraz z Bruno Paulikiem poszukują sprawcy morderstwa oraz samego tajemniczego obrazu. Obraz znajdują, ale czy jest to oryginalny Cezanne? Czy do ekspertyzy można skorzystać z wiedzy profesorki, czy raczej nie należy jej ufać? Kto w maleńkim Aix jest przyjacielem, a kto wrogiem?

Kolejna kryminalna podróż do Prowansji mnie nie zawiodła. Każdy tom tej serii jest coraz lepszy. Tym razem zagadka obrazu rozwiązywana współcześnie, przepleciona jest zdarzeniami z przeszłości, nieodparcie podrzucającymi tropy rozwiązania.

Ponownie czytelnik może rozkoszować się tajemnicą, śledzeniem tropów i szukaniem związków w klimatycznej opowieści pozbawionej brutalności i krwawych opisów. W której i tak bardziej wciąga historia obrazu. W pewnym momencie dobrze, że Verlaque i Paulik pamiętają o szukaniu mordercy, bo czytelnik chce się tylko dowiedzieć, kto jest na obrazie? I czy to prawdziwy Cezanne? I czy bohaterom uda się tego dowiedzieć?

Klimatycznie, artystycznie, smakowicie oraz winnie. Bosko! No i oczywiście prywatne tło Antoine’a i Marine! Ach! Och! Co to będzie? Co to będzie!

Już chcę kolejny tom!

Klimat tej serii jest po prostu genialny! Do tego stopnia mnie zachwyca, że mam ochotę skompletować ją w papierze, bo graficznie też wyglada przepięknie. Myślę nad tym!

Polecam!

Tytuł: Tajemnica odnalezionego płótna Cezanne’a

Autor: M. L. Longworth

Wydawnictwo: Smak Słowa

Moja ocena: 9/10

452 594 thoughts on “„Tajemnica odnalezionego płótna Cezanne’a” – M. L. Longworth

  1. Też chcę już kolejny tom – i to nie jeden 😀
    I też myślę o skompletowaniu ich w wersji papierowej, bo wiem, że będę o nich wracać …

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.