Close

„Zaginiona kronika” – Jacek Ostrowski – RECENZJA PATRONACKA

Bardzo lubię powieści przygodowe, z wątkami historycznymi, tajemnicami, zabytkami, dreszczykiem emocji i nieoczywistymi rozwiązaniami.

Tym razem taką powieść sprezentował nam Jacek Ostrowski, dotychczas znany z serii kryminałów osadzonych w realiach PRL-u, opowiadających o perypetiach adwokatki Zuzy Lewandowskiej.

Bohaterem nowej książki, pod tytułem „Zaginiona Kronika”, jest Jacek Krawczyk. Gwiazda dziennikarskich śledztw, tropiciel zagadek, miłośnik historii i zabytków.

Na internetowej aukcji kupił okazyjnie sztylet, który jego wyrobiony „nos” słusznie osądził jako zabytkowy.

Nabycie sztyletu rozpoczyna niezwykły kołowrót zdarzeń. Zdemolowane mieszkanie, zamordowany złodziejaszek, przerażający napastnik i tajemniczy starzec nakazujący szukanie pomocy w … Płocku.

Wraz z dziewczyną sprzed lat, Jacek udaje się do Płocka, który jest rodzinnym miastem Moniki. I który okazuje się być miejscem pełnym średniowiecznych zabytków, tajemniczych krypt, przejść i wskazówek. Dziwne przedmioty ukryte w trumnach, rozpadające się pergaminy i tajne bractwo o średniowiecznych korzeniach.

W tropieniu śladów i rozwiązywaniu kolejnych zagadek, przeszkadzają lub pomagają na przemian Mossad i wysłannicy Watykanu. Celem wszystkich poszukiwaczy, sił ziemskich i nie tylko, są ukryte i dawno zapomniane kroniki Galla Anonima. Gdzieś w nich są informacje, których upublicznienie może zachwiać fundamentami Kościoła Rzymskokatolickiego. Czego obawiają się jedni, a z satysfakcją powitali by drudzy. Posiadanie tych dokumentów, to zatem olbrzymia władza!

I zgodnie z wymogami gatunku, wędrujemy z bohaterami po kościołach, włamujemy się do krypt i zwiedzamy tajemnicze lochy, ledwo uchodząc z życiem! Poznajemy historię Płocka, grobu Bolesława Krzywoustego, krzyżowców Henryka Sandomierskiego, ale i zarys historii Mariawitów i wspomnienie o przedchrześcijańskich bóstwach czczonych na Mazowszu. Akcja pędzi, pułapki zastawiają wysłannicy watykańskiej mafii, zamachy na bohaterów preparuje Mossad. Wszystko to dzieje się teraz, dziś, bohaterom oddychanie utrudniają maseczki, a watykańscy hierarchowie rozgrywają swoje wojenki o władzę wielkimi pieniędzmi i wewnętrznymi szantażami, opartymi o dowody ich ohydnych czynów, których opisy codziennie widzimy w nagłówkach wiadomości.

Zagadki, emocje, pęd akcji odrobina niesamowitości oraz znakomicie ulokowany produkt turystyczny Płock! Chcę zobaczyć Stary Rynek, Bazylikę, ogród Książnicy, niezwykły architektonicznie kościół Mariawitów czy secesyjne zbiory w Muzeum Mazowieckim! Obrazowe opisy, żywy język, szczypta ironii i humoru! To lubię!

Przeczytałam tę książkę w dwa wieczory i przyznam Wam – mało mi! Mało! Bo uwielbiam tego typu pozycje!

To co? Kiedy, z kim jadę zwiedzać Płock?

A gdzie następnym razem zabierze nas Autor? Bo mam nadzieję, że jeszcze spotkamy Jacka (i Monikę!) na tropach historycznych zagadek!

Tytuł: Zaginiona kronika

Autor: Jacek Ostrowski

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Moja ocena: 9/10

Autorowi i Wydawnictwu Skarpa Warszawska bardzo dziękuję za możliwość objęcia patronatem tej niesamowitej przygody!

A tu zapraszam na rozmowę z Autorem, którą miałam przyjemność poprowadzić dla Legimi #PrologLive


Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.